• انتشار: ۲۶ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۸:۱۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4440
پرینت

طاهر زهیر، والی قبلی بامیان را به سهل انگاری در حفاظت از ساحات سرخ یونسکو متهم کرد

محمد طاهر زهیر والی بامیان بعد از ظهر امروز پس تخریب یک چهاردیواری در ساحه تولواره از مربوطات مرکز بامیان که قسمتی از ساحه سبز این ولایت را تخریب کرده است، در یک نشست خبری اعلام کرد که جلو هر نوع ساخت و سازهای غیر قانونی در این ولایت گرفته شده است.

آقای زهیر گفت که هم اکنون جلو تمامی ساخت و سازهای غیر قانونی در ساحات سبز بامیان و نیز ساحات مربوط به میراث های فرهنگی ثبت شده در لیست میراث های فرهنگی جهانی در معرض خطر یونسکو گرفته شده است.

او می گوید، چوب فروشی های سر بازار بامیان که قسمتی از ساحه سبز را اشغال کرده بودند، قرار است بزودی به جای دیگری منتقل شوند و خانه های خودسری که در ساحات سرخ یونسکو ساخته شده اند نیز پس از حکم محکمه تخریب خواهند شد.

والی بامیان تاکید کرد که جلو ساخت یک شهرک در مرکز این ولایت که بخشی از ساحات سرخ یونسکو را در بر می گرفت نیز متوقف شده است.

“والی قبلی مقصر اصلی”

این اظهارات والی بامیان در حالی صورت می گیرد که بتازگی نماینده سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) در افغانستان با ابراز نگرانی از تخریب منظره فرهنگی بامیان، خواستار جلوگیری ساخت و سازهای غیرقانونی در ساحات به مربوط به میراث های فرهنگی این ولایت شده است.

پاولوفوتنانی نماینده یونسکو در افغانستان، با ارسال مکتوبی به وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور و اداره محلی بامیان از افزایش بی رویه ساخت و سازهای غیرقانونی در ساحات مربوط به آثار تاریخی ثبت شده در این سازمان، به شدت ابراز نگرانی کرده است.

در مکتوب دفتر یونسکو آمده است که از چندی بدینسو، مالکان زمین در ساحات مربوط به میراث های فرهنگی بامیان، اقدام به ساخت ها و سازهای غیر قانونی و تخریب ساحات سبز و نیز زمین های زراعتی کرده اند که این امر، منظره فرهنگی این ولایت را درحد زیادی دگرگون کرده است.

براساس آنچه در این مکتوب گفته شده، ساخت و سازهای بی رویه ساحات سرخ یونسکو بویژه در منطقه تولواره مرکز بامیان در چندصد متری جنوب شرق مجسمه ۵۵ متری صلصال، منظره فرهنگی این ولایت را تغییر داده است.

بامیان از ولایت های باستانی در مرکز کشور است که آثار تاریخی فراوان از دوره های مختلف تاریخی را در خود جای داده است.

از میان آثار تاریخی این ولایت، هشت اثر به عنوان میراث فرهنگی جهانی در معرض خطر در موسسه یونسکو ثبت شده اند.

افزایش ساخت و سازهای بی رویه در ساحات مربوط به این میراث های فرهنگی، احتمال حذف شدن آنها از لیست میراث های فرهنگی جهانی یونسکو را افزایش داده است.

با این حال محمدطاهر زهیر والی بامیان می گوید که بیشتر ساخت و سازهای غیرقانونی در ساحات سرخ و سبز بامیان در جریان گیرودارهای انتخابات ریاست جمهوری و در زمانی که غلام علی وحدت، رهبری ولایت بامیان را به عهده داشت، صورت گرفته است.

او افزود که آقای وحدت در زمینه حفاظت از ساحات سبز و نیز ساحات مربوط به میراث های فرهنگی جهانی در بامیان، سهل انگاری کرده است.

به گفته او؛ پس از این، اداره محلی تمام تلاش خود را بخرج خواهد داد تا جلو ساخت و سازهای غیر قانونی در ساحات مربوط به میراث های فرهنگی و ساحات سبز بامیان را بگیرد.

“جلو زورمندان گرفته می شود”

درحالی که دهها اثر تاریخی در بامیان در معرض خطر نابودی کامل قرار دارند، در چند سال گذشته مسئولان در اداره محلی این ولایت در زمینه جلوگیری از تخریب بیشتر این آثار و ساخت بلند منزل ها در ساحات مربوط به میراث های فرهنگی اقدامات موثری نکرده اند.

در کنار کاوش گری های غیر قانونی، عوامل طبیعی مانند ریزش برف و باران و عدم آگاهی مردم از ارزش آثار تاریخی، ساخت بلند منزل های غیر قانونی از سوی زورمندان در ساحات ممنوعه از عواملی اند که آثار تاریخی بامیان را در معرض خطر نابودی کامل قرار داده اند؛ چیزیکه ابراهیم اکبری رئیس پیشین اطلاعات و فرهنگ این ولایت آن را تایید کرده بود.

با وجودیکه تا کنون بسیاری از زورمندان، هتل های مجللی را در مناطق ممنوعه که به ساحات سرخ و سبز بامیان صدمات بزرگی را وارد کرده است اعمار کرده اند، والی بامیان می گوید که اداره محلی، جلو هرگونه ساخت و سازهای غیر قانونی در ساحات سرخ و سبز از سوی هرکسی که باشد را می گیرد.

در همین حال عبدالله نصرت دانش آموخته رشته گردشگری به خبرگزاری رها گفت، در صورتی که میراث های فرهنگی بامیان از لیست میراث های فرهنگی سازمان یونسکو حذف شوند، این امر تاثیرات ناگواری بر صنعت گردشگری در این ولایت خواهد داشت.

او هشدار داد که حذف آثار تاریخی بامیان از لیست میراث های فرهنگی جهانی یونسکو، می تواند منجر به سقوط صنعت نوپای گردشگری در این ولایت شود.

به گفته او؛ منظره فرهنگی بامیان در چند سال گذشته بدلیل انکشاف بی رویه بازار مرکز این ولایت و ساخت بلند منزل ها در ساحات سرخ ممنوعه، بصورت گسترده ای تغییر کرده است اما اداره محلی هیچ توجهی به این مسئله نکرده است.

 

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.