• انتشار: ۱ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۱۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68632
پرینت

طالبان ۴۰۰ نفر را موظف برای جلوگیری از قاچاق چوب و قطع درختان کرد

مسئولان در وزارت زراعت طالبان می گویند که یک گروه ۴۰۰ نفره از نظامیان طالبان موظف شده تا ضمن برگرداندن زمین های غصب شده وزارت زراعت، از قاچاق چوب و قطع غیرقانونی جنگل ها نیز جلوگیری کنند.

وزارت زراعت و مالداری طالبان در بیانیه ای روز گذشته (دوشنبه ۳۰ عقرب) گفت: «جلسه‌ای به منظور تهیه طرحی برای جلوگیری از قاچاق چوب و قطع غیر قانونی جنگلات کشور تحت رهبری مولوی شمس‌الدین‌شریعتی معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت و نمایندگانی از وزارت های امور داخله، مالیه، صنعت و تجارت و استخبارات در وزارت زراعت برگزار شد.»

در این نشست روی موارد مختلفی جهت جلوگیری از قطع جنگلات، قاچاق چوب، تجارت قانونی چوب سوخت و چوب چهار تراش بحث صورت گرفت تا در طرح گنجانیده شده و بعد از نهایی سازی به جلسه کابینه ارائه گردد.

مولوی شمس‌الدین شریعتی معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت طالبان در مورد قطع غیرقانونی جنگلات و تصمیم دولت به حاضرین در جلسه گفت: «امارت اسلامی تصمیم قاطع دارد که با قاچاق‌بران چوب و قطع کنندگان جنگلات بومی افغانستان برخورد جدی کند، از همین خاطر رهبری دولت تصمیم گرفته که قطعه ۴۰۰ نفری از نیروهای نظامی را برای برگردان زمین‌های غصب شده وزارت زراعت و حفاظت از جنگلات بومی کشور ایجاد کند.»

وزارت زراعت طالبان افزوده که در حال حاضر قطع جنگلات و قاچاق آن بند است و بعد از نهایی سازی این طرح، میکانیزم بهتری برای جلوگیری از قطع جنگلات و استفاده از چوب‌های موجود در نظر گرفته می‌شود.

لازم به ذکر است که ذبیح الله مجاهد در تاریخ ۲۳ میزان سال جاری اعلام کرده بود که بنا به تصمیم شورای وزیران دولت موقت طالبان، قطع درختان و فروش چوب ممنوع است.

پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن دولت موقت طالبان، قاچاق چوب به پاکستان از ولایات کنر، خوست، نورستان، پکتیا و پکتیکا افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.