• انتشار: 11 می 2020
  • ساعت: 16:59
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44223
پرینت

طالبان ۳۶ زندانی دیگر حکومت را در فاریاب آزاد کردند

سخنگوی طالبان امروز (دوشنبه، ۲۲ ثور) در تویتی نوشت این گروه ۵۳ زندانی دولت افغانستان را روز گذشته و امروز در ولایات بادغیس و فاریاب آزاد کرده‌اند.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت در ادامه‌ی روند رهایی زندانیان دولت افغانستان، ۳۶ زندانی از سوی این گروه در ولایت فاریاب آزاد شده‌اند.

شاهین امروز (دوشنبه، ۲۲ ثور) در تویتی نوشته است که ۵۳ زندانی دولت افغانستان را روز گذشته و امروز در ولایت‌های بادغیس و فاریاب آزاد کرده‌اند.

از این میان، ۱۷ نفرشان روز گذشته در بادغیس آزاد شده بودند.

طالبان پیش از این نیز گفته بودند که در ده مرحله، ۲۰۸ زندانی دولت افغانستان را در ولایت‌های قندهار، لغمان، قندوز، بادغیس و هرات آزاد کرده‌اند.

اما جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی امروز در یک نشست خبری گفت تا کنون ۱۷۱ نفر از سوی طالبان آزاد شده‌اند که از این میان تنها ۱۰۵ نفر نیروهای امنیتی و دفاعی هستند.

آقای فیصل همچنان گفت طالبان تا کنون باید دست‌کم ۲۰۰ نیروی امنیتی افغان را از توقیف‌خانه‌های شان آزاد می‌کردند، اما نه تنها که این کار را نکرده، بلکه خشونت‌ها را نیز افزایش داده است.

فیصل گفت دولت افغانستان تا کنون یک‌هزار زندانی طالب را آزاد کرده است.

به گفته‌ی او، در تناسب پنج در برابر یک باید در برابر هر پنج زندانی طالبان، یک زندانی دولت افغانستان نیز از سوی این گروه آزاد شود، در غیر آن روند رهایی زندانیان از سوی دولت افغانستان نیز متوقف خواهد شد.

رهایی زندانیان طالبان و دولت افغانستان در توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان که در دهم حوت سال گذشته در قطر امضا شد، مطرح شده بود. قرار بود پنج‌هزار زندانی طالب در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان پیش از بیستم حوت آزاد شوند، اما این روند بنابر دلایلی تا کنون تکمیل نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.