• انتشار: 11 آوریل 2020
  • ساعت: 11:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43423
پرینت

طالبان: ۲۰۰ زندانی آزاد شده اعضای طالبان نیستند

طالبان اعلام کرد ۲۰۰ زندانی که از سوی حکومت افغانستان برای پیش برد صلح با طالبان آزاد شده اند به این گروه تعلق ندارند.

دو روز پس از رهایی ۲۰۰ زندانی طالبان از سوی حکومت افغانستان، اکنون این گروه می‌گویند زندانیان رها شده به این گروه تعلق ندارند. نامعلوم‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان روز پنج‌شنبه، ۲۱ حمل در یادداشتی نوشته است: «زمانی‌که هیأت امارت اسلامی در کابل برای تصدیق زندانیان و تسهیل پروسۀ رهایی آنان حاضر بود، (حکومت افغانستان) بهانه‌جویی می‌کرد، اما زمانی که این هیأت برگشت، اقدام به رهایی یک‌عده زندانیان ناملعوم کرد.»

او این اقدام دولت را تخریب روند صلح و ایجاد موانع در برابر این روند به‌ شمول گفت‌وگوهای میان افغانان خوانده است.

روز سه‌شنبه، دوازدهم حمل یک هیأت سه نفری گروه طالبان برای رهایی زندانیان به کابل آمد. اما هفتۀ گذشته طالبان اعلام کردند که این هیأت دیگر در نشست‌های بی‌نتیجه، اشتراک نمی‌کند.

حکومت افغانستان طی دو روز ۲۰۰ زندانی طالبان را از زندان بگرام آزاد کرد.

شورای امنیت ملی پس از رهایی زندانی طالبان اعلام کرد این زندانیان بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی، با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌ماندۀ آنان، به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا آزاد شده‌اند.

این نهاد همچنان گفته بود دولت افغانستان تعهد دارد برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای گفت‌وگوهای بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

بر اساس توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان که در تاریخ دهم حوت در دوحۀ قطر امضا شد، قرار است ۵ هزار زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان رها شوند و طالبان نیز یک‌هزار زندانی نیروهای امنیتی را آزاد کنند. اما حکومت افغانستان اعلام کرد زندانیان طالبان را به‌ گونۀ مشروط آزاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.