اجتماعی

طالبان یک گروه ۳۰ نفره را موظف به حفاظت از «منار جام» در غور کرد

روز گذشته (شنبه ۱۳ قوس) هیاتی از مقام های محلی طالبان در ولایت غور در سفر به ولسوالی شهرک و بازدید از بنای تاریخی منار جام گفتند که یک گروه ۳۰ نفره مسئولیت محافظت و تامین امنیت این بنا را بر عهده خواهند داشت.

مولوی حمد الله لیب قوماندان امنیه طالبان در ولایت غور در این خصوص گفت که یک پوسته امنیتی ۳۰ نفره جهت تامین و محافظت این بنای تاریخی ایجاد شده است و یک پوسته ۱۰ نفره دیگر نیز در منطقه «الله یار» در مسیر منتهی به منار جام ایجاد گردیده تا از این رو تدابیر امنیتی برای حفظ این بنای تاریخی بیشتر گردد.

در همین حال، مولوی احمد شاه دین دوست والی طالبان در غور تایید می کند که علایم فروپاشی این بنای تاریخی مشهور وجود دارد.

وی از سازمان یونسکو و دیگر نهادهای بین المللی خواست که به وضعیت این بنای تاریخی توجه کنند در غیر این صورت به زودی شاهد فروپاشی این بنای تاریخی مشهور خواهیم بود.

مولوی عبدالحی زعیم رئیس اطلاعات و فرهنگ این ولایت نیز گفت که مسئولان در دولت پیشین هیچ توجهی برای حفظ این بنا نداشتند.

وی گفت نیاز مبرم است تا دیوارهای استنادی اساسی در مسیر رودخانه جام منار ساخته شود تا این بنا از خطر سیلاب ها در امان باشد.

مولوی زعیم علاوه کرد: «بدنه منار جام در نتیجه سیلاب ها و دیگر حوادث تخریب شده و تزئینات روی آن نیز از بین رفته است؛ خود منار نیز کاملا کج شده است، اما انتظار می رود که بازسازی گردد.»

«منار جام» در ولسوالی شهرک ولایت غور دومین منار خشتی جهان پس از «منار قطبی» دهلی نو است که در سال ۲۰۰۲ ثبت میراث جهانی سازمان یونسکو و در سال ۲۰۲۰ در فهرست میراث های فرهنگی جهان اسلام ثبت گردید.

این منار ۶۳ متر ارتفاع دارد و در زمان امپراطوری غوریان توسط سلطان غیاث‌الدین غوری ساخته شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا