سیاستِتیتر یک

طالبان: کشورهای اسلامی باید در به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند

رئیس الوزراء امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست برای به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملاحسن آخوند افزود:«از کشورهای اسلامی می خواهم در به رسمیت شناختن طالبان در صدر قرار گیرند. امیدوارم امارت اسلامی به سرعت توسعه یابد و خود را تثبیت کند.»

وی به رسمیت دیپلماتیک اشاره کرد و گفت:«کمک هیچ کسی را نمی خواهیم. ما کمک دیگران را به خاطر مقامات لازم نداریم بلکه به خاطر مردم افغانستان می خواهیم.»

نخست وزیر امارت اسلامی تاکید کرد تمام شرایط لازم برای استقرار صلح و ثبات از سوی آنها براورده شده است.

این در حالی ست که هنوز هیچ کشور منطقه یی و جهانی امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است و کشورها در یک موضع مشترک منتظر اقدامات طالبان می باشند تا مشخص شود این گروه در مقایسه با دور اول خود بین سال های ۲۰۰۱-۱۹۹۶ میلادی در ارتباط با موضوعاتی چون حقوق بشر، حقوق زنان و اقلیت های مذهبی تغییر کرده اند یا خیر!

علی رغم وعده طالبان به حکومت داری معتدل تر، اما هنوز زنان از تحصیل و کار محروم هستند.  

از سویی هم با سقوط دولت پیشین و تسلط دوباره طالبان و قطع کمک های خارجی افغانستان با بحران انسانی و اقتصادی شدیدی دست و پنجه نرم می کند و براساس آمار سازمان های بین المللی نزدیک به بیست و سه میلیون افغان در زمستان پیشرو با گرسنگی محض روبرو هستند.

امریکا و غرب دارایی های بانک مرکزی افغانستان را بلوکه کرده و آزاد سازی آن را به عمل به تعهدات از سوی طالبان مشروط ساخته است.

قابل ذکر است نخست وزیر امارت اسلامی در حالی از کشورهای اسلامی می خواهد طالبان را به رسمیت بشناسند که در نشست اخیر فوق العاده سازمان همکاری های اسلامی در پاکستان، کشورهای اسلامی از این امر سر باز زدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا