• انتشار: 9 اکتبر 2019
  • ساعت: 09:50
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38513
پرینت

طالبان کشته شدن رهبر القاعده در شبه قاره هند را رد کردند

طالبان، ادعای ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان مبنی بر کشته شدن رهبر گروه تروریستی القاعده در شبه قاره هند در ولایت هلمند را به شدت رد کردند.

قاری محمدیوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان در صفحه تویتر خود نوشت ادعای کشته شدن عاصم عمر در ولایت هلمند، تلاشی برای سرپوش گذاشتن به کشته شدن غیرنظامیان در هلمند است.

وی بیان داشت در عملیات نیروهای امنیتی افغان بر ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند؛ تنها غیرنظامیان که در یک مراسم عروسی شرکت کرده بودند، کشته و زخمی شدند.

گفتنی است ریاست عمومی امنیت ملی کشور تایید کرد که رهبر گروه تروریستی القاعده برای شبه قاره هند در عملیات مشترک دو هفته قبل نیروهای امنییتی افغان و امریکایی در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند کشته شده است. عاصم عمر شهروند پاکستانی بوده است.

امنیت ملی همچنین گفته است در این عملیات شش عضو دیگر این شاخه القاعده “که اکثر شان پاکستانی بوده‌اند” نیز کشته شده‌اند.

ریاست عمومی امنیت ملی همچنین از کشته شدن فردی به نام ریحان که رابط عاصم عمر با ایمن الظواهری بوده خبر داده است. خبرنامه امنیت ملی اضافه کرده است این اعضای طالبان در موسی‌قلعه در یک قرارگاه طالبان پنهان شده بودند.

نیروهای دولتی افغان با حمایت نیروهای خارجی دو هفته پیش به منطقه‌ای از موسی‌قلعه از هوا و زمین حمله کردند.

شورای ولایتی هلمند و ساکنان این ولسوالی گفتند در این حمله دست کم ۴۰ غیر نظامی کشته شده‌اند.

پس از شکایت از تلفات غیرنظامیان، حکومت افغانستان، هیأتی را برای بررسی این رویداد موظف کرد. در اعلامیه‌ای که از سوی ریاست جمهوری منتشر شد، آمده بود گروه طالبان “همواره از خانه‌های مردم و روستاها به عنوان سپر (انسانی) استفاده کرده‌اند”.

همزمان با نشر گزارش‌ها مبنی بر کشته شدن رهبر القاعده برای شبه قاره هند در یک مخفیگاه طالبان در هلمند؛ وزارت دفاع کشور می‌گوید، بر گروه طالبان فشار بیشتر وارد می‌کند تا ارتباطش را با شبکه‌های تروریستی متوقف سازد.

این در حالی است که نمایندگان طالبان در جریان گفتگو‌های صلح در قطر، به ایالات متحده اطمینان داده بودند روابط شان را با شبکه القاعده، پیش از رسیدن به توافق صلح قطع می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.