• انتشار: 15 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:53
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38666
پرینت
سهیل شاهین، سخنگوی طالبان:

طالبان چیزی برای دشمنی با هند نداشته به کمک دهلی نو برای بازسازی افغانستان نیاز دارد

سخنگوی طالبان افزود این گروه پس از آزادی افغانستان از اشغال امریکایی ها هیچ سیاست مداخله جویانه ای در مورد هیچ کشوری نخواهد داشت بلکه می خواهد با تمام همکاران منطقه ای خود رابطه نیک داشته باشد.

محمد سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در دفتر سیاسی این گروه در قطر، می افزاید اگر دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا مذاکرات صلح را متوقف نکرده بود، اینکه هم موافقت نامه صلح امضاء شده بود و هم آتش بس برقرار شده بود.

سهیل شاهین روز گذشته ۱۴ اکتبر در مصاحبه ای اختصاصی با «سی ان ان» تأکید کرد بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد.

این در حالی ست که تنها چند روز پس از نه دور مذاکره نفس گیر زلمی خلیل زاد با طالبان در قطر و نزدیک شدن به توافق، دونالد ترامپ به بهانه کشته شدن سرباز امریکایی در کابل در حمله انتحاری طالبان گفت و گوی صلح با طالبان را متوقف کرد.

سخنگوی طالبان در بخش دیگری از گفت و گوی خود به طالبان و هند اشاره کرد و گفت:«طالبان هیچ چیزی علیه هند ندارد.»

وی افزود هند نباید نگران خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باشد چراکه پس از آزادی، افغانستان برای بازسازی به کشورهای همسیایه خود نیاز دارد.

سهیل شاهین در ارتباط با مبادله زندانیان طالبان با سه انجینر هندی نیز گفت در تازه ترین سفر هیأت طالبان به پاکستان در چندین ملاقات در مورد زندانیان طالبان گفت و گو شد و این مبادله هم یکی از نتایج این مذاکرات بود.

سخنگوی طالبان این شایعه که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان جنگجویان خود را به هند منتقل می کنند را بی اساس خواند و گفت این یک ترس واقعی نیست و واقعیت ندارد.

سهیل شاهین گفت:«چرا طالبان باید جنگجویان خود را به هند منتقل کند وقتی که امریکا از افغانستان خارج و کشور آزاد شده است. ما به بازسازی افغانستان پس از آزادی اش نیاز داریم. ما به رابطه با دیگر کشورها برای بازسازی و توسعه کشور خود نیاز داریم.»

سخنگوی طالبان افزود این گروه پس از آزادی افغانستان از اشغال امریکایی ها هیچ سیاست مداخله جویانه ای در مورد هیچ کشوری نخواهد داشت بلکه می خواهد با تمام همکاران منطقه ای خود رابطه نیک داشته باشد.

سهیل شاهین گفت:«این سیاست ما پس از آزادی افغانستان است.»

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند طالبان به عنوان یک ابزار از همان ابتدای تشکیل تاکنون آلت دست سازمان استخبارات پاکستان آی اس آی بوده است. نظامیان ارشد پاکستانی برای پیش برد جنگ نیابتی خود در افغانستان طالبان را آموزش داده اند.

بر این اساس طالبان در یک وابستگی کامل به پاکستان هرکز نمی توانند به طور مستقل عمل کنند و این احتمال وجود دارد در صورت شریک شدن طالبان در قدرت در چارچوب مذاکرات صلح، پاکستان نیز به مراد دل خود برسد و هرآنچه طی نوزده سال گذشته نتوانسته علیه هند انجام دهد به کمک طالبان علیه دهلی نو انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.