فرهنگی هنری

طالبان و یونسکو به طور مشترک از «منار جام» در غور محافظت می کنند

معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در دیدار با مسئولان سازمان «یونسکو» در افغانستان درباره چگونگی مرمت و حفظ آستار باستانی در افغانستان به ویژه «منارجام» در ولایت غور گفت و گو کردند.

آژانس دولتی باختر گزارش کرده که مولوی سعید الدین سعید معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان روز گذشته (پنجشنبه ۷ دلو) در نشستی با مسئول سازمان یونسکو در کابل در رابطه با حفظ و استحکام منار جام گفت و گو کرد.

در این نشست رئیس حفظ آبدات تاریخی و باستان شناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ و همچنین مسئول بخش فرهنگی یونسکو حضور داشتند و طرفین در مورد تدابیر پیشگیرانه به خاطر جلوگیری از آسیب سیلاب به منار جام در ولایت غور و پاک کاری دریای جام بحث و گفت و گو کردند.

دراین نشست به هیات متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات و فرهنگ و یونسکو وظیفه سپرده شد که در اسرع وقت ازساحه منارجام در غور بازدید کنند و پس از ارزیابی، اقدامات عملی برای استحکام و حفاظت هرچه بیشتر این منار جام صورت بگیرد.

لازم به ذکر است که منار جام با قدمت هشتصد ساله یکی از بناهای تاریخی در ولایت غور می باشد که اما بخاطر سیلاب و زلزله اخیر در غرب کشور با خطر فروپاشی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا