سیاستِتیتر یک

طالبان و داعش با سلاح های به جا مانده از امریکایی ها در افغانستان خود را تجهیز می کنند

ساخت یک ارتش نزدیک به سی و صد و پنجاه هزار نفری از سوی امریکا برای افغانستان به نوبه خود از اهمیت خاصی برخوردار بود. به باور بسیاری از کارشناسان امر اگر فساد و خیانت در رده های بالای ارتش و پلیس ملی افغانستان نبود این ارتش که مورد حسادت بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه قرار گرفته بود در مقابل نیروهایی به مراتب قوی تر از طالب توان جنگیدن و مبارزه را داشت.

به هر صورت با فراد محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان از کشور ارتش قوی و مجهز افغانستان نیز از هم پاشید و بخشی از این ارتش به طالبان تسلیم شدند و بخش دیگر به پاکستان و ایران فرار کردند.

جدای از سربازان ارتش افغانستان تجهیزات نظامی و ادوات جنگی که به دست طالبان افتاد نیز نباید نادیده گرفته شود. اگرچه برخی گزارشات تایید نشده از انتقال تجهیزات جنگی ارتش افغانستان از جمله تانک ها و هاموی ها و هلی کوپترها به کشورهای همسایه خبر می دهد اما این یک واقعیت است که انبارهای پر از اسلحه و مهمات به راحتی در اختیار طالبان قرار گرفت.

رسانه انگلیسی زبان «دی کانورسیشن» در مطلبی منتشر شده در بیست و دوم سپتامبر خود می نویسد طالبان و داعش از تسلیحات به جا مانده از امریکا در افغانستان خود را تجهیز کرده اند.

به نوشته این رسانه علی رغم تلاش های امریکا و شرکای بین المللی اش برای جلوگیری از دسترسی شبه نظامیان طالب و دیگر گروه های تروریستی به تسلیحات نظامی به جا مانده از امریکا در افغانستان، این اتفاق اما افتاده است. امریکا تاریخ درازی در به جا گذاشتن تسلیحات نظامی دارد: امریکا در عراق و سوریه نیز حجم بالایی از تسلیحات نظامی خود را بر جای گذاشت. در افغانستان حتی قبل از خروج کامل امریکا تسلیحات نظامی این کشور به دست طالبان و دیگر گروه های تروریستی افتاده بود.

البته طالبان از دیرباز دنبال تسلیحات نظامی امریکا در افغانستان بود: این گروه از طریق فرماندهان فاسد ارتش افغانستان به تسلیحات نظامی امریکا دست می یافت، در میدان های نبرد این تسلیحات را به غنیمت می گرفت یا با شبیخون زدن به پایگاه های ارتش افغانستان آنها را می دزدید.

بسیاری از سلاح هایی امریکایی که به دست طالبان افتاده بلا استفاده باقی مانده اند چون خیلی پیشرفته هستند و طالبان علم استفاده از آنها را ندارند یا توسط خود امریکایی ها به صورت قسمی تخریب شده اند. تسلیحات نظامی ساده تر مثل دوربین های دید در شب، تفنگچه ها، تجهیزات ارتباطی مدرن و تجهیزاتی مانند این برای طالبان مفید بوده است. بسیاری از این تجهیزات قبلا توسط واحد نخبه ۳۱۳ بدری که وظیفه تامین امنیت ساحات مهم از جمله میدان هوایی کابل را بر عهده داشتند استفاده می شد.

احتمال دارد طالبان این تسلیحات را با دیگر گروه های تروریستی نظیر تحریک طالبان پاکستان و القاعده که تهدیدی برای منطقه هستند، تقسیم کند.

سید ناصر عطایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا