• انتشار: 10 جولای 2019
  • ساعت: 23:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35775
پرینت

طالبان و امریکا روی به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به توافق رسیده اند

براساس برخی گزارشات امریکا و طالبان در دور هفتم مذاکرات خود در قطر که سه شنبه هفته جاری به پایان رسید روی به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا دو سال دیگر توافق کرده اند.

هدف از این تأخیر دو ساله در انتخابات قرار دادن فرصت کافی در اختیار طالبان برای ادغام شدن در ساختار سیاسی حکومت افغانستان عنوان شده است.

این در حالی است که زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، روز سه شنبه هفته جاری و پس از اتمام دور هفتم مذاکرات امریکا و طالبان عازم چین شد و قرار است برای ارائه گزارش کار خود به مقامات امریکا عازم واشنگتن شود.

تحلیل گران مسائل سیاسی دور هفتم مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه قطر را مفید توصیف کرده اند و از امضای توافقات میان دو طرف در آینده ای نزدیک خبر می دهند.

احمد سعیدی، کارشناس مسائل سیاسی، در مقاله ای گفته است ایالات متحده و طالبان روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان در بازه زمانی دو سال توافق کرده اند.

به گفته سعید امریکا و طالبان همچنین بر ادامه کار دولت وحدت ملی تا دو سال برای ادغام شدن طالبان در دولت افغانستان موافقت کرده اند.

آقای سعید  افزود انتخابات به مدت دو سال به تعویق می افتد و کشورهای منطقه ای نظیر چین پروسه صلح افغانستان را ضمانت می کنند.

این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ماه میزان پیش رو برگزار شود و رئیس جمهور غنی به دفعات بر برگزاری انتخابات در زمان اعلام شده تأکید کرده است.

به گفته غنی انتخابات و پروسه صلح تکمیل کننده یکدیگرند و این طور نیست که یکی بدیلی برای دیگر باشد.

رحمت الله بیجان پور، تحلیل گر دیگر مسائل سیاسی، نیز می گوید خلیل زاد به چین سفر کرد تا حمایت این کشور از توافق صلح با طالبان را جلب کند.

به گفته وی شامل شدن کشورهای منطقه از جمله چین و روسیه به عنوان ضامن در پروسه صلح افغانستان بخشی از توافق امریکا با طالبان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.