• انتشار: 10 جولای 2019
  • ساعت: 21:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35763
پرینت
برخی مقامات پیشین طالبان می گویند

طالبان و امریکا در نشست قطر روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به توافق رسیده اند

برخی از مقامات پیشین طالبان می گویند امریکا و طالبان در دور تازه نشست قطر روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به توافق رسیده اند.

مولوی قلم‌الدین، از مقام‌های پیشین طالبان به یکی از رسانه های داخلی می‌گوید، امروز نشستی در بارۀ صلح افغانستان در چین برگزار شد که نمایندگان برخی از کشورها در آن حضور داشتند.

به گفتۀ او، زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز در این نشست حضور داشت و در بارۀ توافق آمریکا و طالبان روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان به اشتراک‌کنندگان این نشست اطلاعات داده است.

این مقام پیشین طالبان می‌افزاید، نمایندگان آمریکا و طالبان روز گذشته در دوحه بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق کرده‌اند و آقای خلیلزاد پس از نشست چین به آمریکا می‌رود.

قلم‌الدین می‌گوید،  پس از بازگشت خلیلزاد از آمریکا، دور هفتم مذاکرات طالبان و آمریکا ادامه می‌یابد و توافق‌نامۀ خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حضور نمایندگان سازمان ملل و دیگر کشورها امضا می‌شود.

سید اکبرآغا، دیگر مقام پیشین طالبان نیز به سلام وطندار گفت از نشست دیروز قطر چنین استنباط می‌شود که دو طرف روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان به توافق رسیده‌اند.

زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز روز گذشته در توییترش نگاشته بود برای ادامۀ دور هفتم گفت‌وگوهای صلح با طالبان به چین رفته و پس از دیدار با مقام‌های چینی، گزارش نشست دور هفتم را با مقام‌های آمریکایی در میان خواهد گذاشت.

خلیلزاد در ادامه نوشت در ادامۀ نشست دور هفتم، پس از موضوع خروج نیروهای خارجی روی روابط آمریکا و افغانستان با نمایندگان طالبان بحث خواهد شد.

سهیل‌شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر هم به رسانه ها گفت بحث خروج نیروهای خارجی افغانستان تا حد زیادی نهایی شده و به زودی در این زمینه توافق خواهد شد.

به گفتۀ او، دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و آمریکا دوباره آغاز می‌شود و ممکن است توافق‌نامۀ خروج نیروهای خارجی در نشست پیش‌رو امضا شود.

نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز دو روز قبل با صدور قطع‌نامۀ ۸ ماده‌یی و تأکید بر کاهش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان در قطر به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.