• انتشار: 19 آگوست 2020
  • ساعت: 12:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47388
پرینت
گزارش سه ماهه پنتاگون به کنگره نشان می دهد

طالبان و القاعده برای کشتن نیروهای امنیتی افغان همکاری دارند

گزارش وزارت دفاع امریکا(پنتاگون) نشان می دهد که همکاری طالبان با القاعده به اندازه ای نزدیک است که در کشتن نیروهای امنیتی افغان با یکدیگر همکاری دارند.

براساس این گزارش سه ماهه که روز گذشته از سوی پنتاگون به کنگره امریکا ارائه شد و بازه زمانی ۱ اپریل تا ۳۰ جون را تحت پوشش قرار می دهد طالبان ارتباط خود با القاعده را حفظ کرده حملات روز افزون مرگباری را علیه نیروهای امنیتی افغان انجام می دهد.

گزارش می افزاید طالبان در انجام حملات تهاجمی و انتحاری خود با تسهیل کنندگان منطقه ای و القاعده در شبه قاره هند در ارتباط هستند.

این در حالی ست که ایالات متحده امریکا بر اساس توافق صلحی که در ماه فبروری گذشته با طالبان در دوحه امضا کرد تعداد نیروهایش در افغانستان را تا ۸۶۰۰ تن کاهش داده است و به گفته مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان تا پایان ماه نوامبر به حدود ۵ هزار کاهش خواهد یافت.

براساس گزارش پنتاگون، امریکا در چارچوب توافق صلح با طالبان و در صورتیکه طالبان به تعهدات خود عمل کنند، متعهد است تا پا ماه اپریل سال ۲۰۲۱ بقیه نیروهایش را نیز از افانستان خارج کند.

این گزارش نشان می دهد طالبان از زمان امضای توافق صلح با امریکا در دوحه تاکنون هیچ حمله ای علیه نیروهای امریکایی و نیروهای ائتلاف در افغانستان انجام نداده اند اما سطح خشونت های این گروه در افغانستان در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با چهار ماه اول افزایش یافته است.

همچنین در بخش دیگری از گزارش آمده حملات هوایی امریکا علیه طالبان ۸۰ درصد کاهش داشته است.

براساس گزارش، امریکا به دنبال توافق صلح با طالبان دیگر آمار مربوط به حملات این گروه در افغانستان را در اختیار عموم قرار نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.