اقتصاد

طالبان: هیات ترکمنستان برای تاپی به کابل می آید؛ پاکستان: تاپی قبل از مشروعیت طالبان ممکن نیست

در حالیکه مقامات امارت اسلامی طالبان از سفر نزدیک هیات ترکمنستانی به کابل برای گفت و گو در مورد از سرگیری پروژه تاپی خبر می دهند پاکستان این امر را قبل از به رسمیت شناخته شدن طالبان ممکن نمی داند.

شهاب الدین دلاور، وزیر معادن و پطرولیوم  امارت اسلامی طالبان، روز گذشته گفت هیات ترکمنستانی به زودی به کابل می آید و افغانستان به طور کامل آمادگی تطبیق پروژه تاپی را دارد.

مولوی دلاور گفت:«از جانب افغانستان مشکلی نیست و ما تمام تلاش خود را برای از سرگیری تاپی انجام می دهیم. قبلا مشکل ناامنی بود اما اکنون امنیت سراسری برقرار شده و شرکای تاپی این نکته را می دانند.»

مقامات ارشد وزارت انرژی پاکستان اما می گویند بانک توسعه آسیایی تمام فعالیت های مربوط به تاپی را تا رسمیت بین المللی طالبان توسط سازمان ملل و کشورهای قدرتمند منطقه ای متوقف کرده است.

به نقل از رسانه های پاکستانی در جلسه سی و یکم جنوری بین هیات ترکمنستانی و مقامات پاکستانی جانب ترکمنستانی اعلام کرد بانک توسعه آسیایی علاقه خود به تاپی را به دلیل عدم به رسمیت شناخته شدن طالبان از دست داده است.

کارشناسان اقتصادی افغان اما می گویند تاپی به دلیل رقابت بین هند و پاکستان به تاخیر افتاده است.

سید مسعود، استاد دانشگاه، گفت:«رقابت بین هند و پاکستان و رقابت بین ترکمنستان و ایران و قطر به اضافه مشکلات سیاسی داخلی در افغانستان سبب توقف تاپی شده است.»  

خط لوله گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان و هند(تاپی) به طول یک هزار و شش صد و هشتاد کیلومتر شهرهای هرات و قندهار در افغانستان را به پاکستان و هند متصل می سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا