• انتشار: ۲۹ دلو ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۲۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54456
پرینت

طالبان هنوز با القاعده ارتباط دارد

هرچند گروه طالبان ادعا می‌کند هیچ عضو شبکه‌ی القاعده در افغانستان حضور ندارد و آن‌ها پس از حملات ۱۱ سپتامبر، افغانستان را ترک کردند؛ اما کارشناسان، این ادعای طالبان را رد می‌کنند.

شبکه‌ی خبری ان‌بی‌سی، گزارش داده است، هرچند گروه طالبان در توافق‌نامه‌ی قطر تعهد داده بود با سایر گروه‌های تروریستی قطع رابطه می‌کند، اما هنوز هم با شبکه‌ی القاعده ارتباط دارد.

در گزارشی که روز سه‌شنبه (۲۸ دلو/ ۱۷ فبروری) در ان‌بی‌سی منتشر شده، آمده است، با وجود تعهد گروه طالبان مبنی بر قطع رابطه با گروه‌های تروریستی، جنگ‌جویان این گروه هنوز هم در کنار جنگ‌جویان القاعده آموزش می‌بینند.

هرچند گروه طالبان ادعا می‌کند هیچ عضو شبکه‌ی القاعده در افغانستان حضور ندارد و آن‌ها پس از حملات ۱۱ سپتامبر، افغانستان را ترک کردند؛ اما کارشناسان، این ادعای طالبان را رد می‌کنند.

بر اساس گزارش ان‌بی‌سی، یک تیم نظارتی سازمان ملل، در ماه جنوری دریافته است که در افغانستان، ۲۰۰ تا ۵۰۰ نفر از جنگ‌جویان شبکه‌ی القاعده در ۱۱ ولایت افغانستان حضور دارند.

کارشناسان سازمان ملل متحد، می‌گویند که رهبران القاعده هنوز هم از سوی گروه طالبان حفاظت می‌شوند و جدایی این دو گروه از یک‌دیگر که سال‌ها با هم زندگی کرده‌اند و علیه دشمنان شان جنگیده‌اند، دشوار است.

فیتون براوان، کارشناس امور گروه‌های تروریستی، می‌گوید: «القاعده هنوز هم در مناطق تحت کنترل طالبان آموزش می‌بیند و گاهی هم با گروه طالبان یک‌جا علیه دولت افغانستان می‌جنگد.»

داگلاس لندن نیز که بیش از ۳۰ سال در سازمان استخباراتی امریکا خدمت کرده و تجربه‌ی ماموریت در آسیای جنوبی و مرکزی را دارد، می‌گوید که گروه طالبان و القاعده با هم روابط خانوادگی برقرار کردند و قطع رابطه میان این دو گروه، واقعیت‌های فرهنگی و عملی را میان این دو گروه از بین می‌برد.

لندن گفته است: «مربیان، جنگ‌جویان و رهبران القاعده، روابط صمیمانه با همتایان طالب خود برقرار کرده‌اند و این دو گروه روابط  خانوادگی ایجاد کرده‌اند که وفاداری و تعهد متقابل را بر اساس رسوم و فرهنگی قوم پشتون تضمین می‌کند. از جنگ‌جویان طالبان نباید این انتظار را داشت که نوه‌ها و دامادها و اعضای خانواده‌ی خود را کنار بگذراند و با آنان قطع رابطه کنند و حالا بعضی از فرزندان نسل دوم این ازدواج‌ها، در گروه القاعده و طالبان، موقعیت‌هایی را به دست آورده‌اند.»

بر اساس توافق‌نامه‌ای که میان گروه طالبان و امریکا در سال گذشته به امضا رسید، امریکا باید نیروهای نظامی خود را تا ماه می از افغانستان خارج کند و طالبان نیز باید رابطه‌ی خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند؛ اما جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفته است که توافق‌نامه‌ی قطر را بررسی می‌کند و خروج نیروهایش از افغانستان را کنار می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.