• انتشار: 6 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:58
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38406
پرینت
ضمیر کابلوف:

طالبان هم برای صلح و هم برای جنگ آماده هستند

ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان می گوید طالبان هم برای صلح و هم برای جنگ آماده هستند و انتخاب بین این دو به امریکا بستگی دارد.

 ضمیر کابلوف می‌افزاید طالبان هنوز هم آماده هستند که گفت‌وگوهای صلح ازسر گرفته شود و توافق‌نامه میان این گروه و امریکا نهایی شود.

 این سیاست‌گر روسی، در یک گفت‌وگو با یک تلویزیون هندی، گفت اگر امریکایی‌ها جنگ را انتخاب کنند، طالبان نیز آمادۀ جنگ هستند.

 کابلوف، در بخش دیگر از سخنانش هم‌چنان افزود طالبان از روسیه خواسته‌است تا به ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح کمک کند.

 به گفتۀ او زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، و همکاران آقای خلیل‌زاد نیز برای از سرگیری این گفت‌وگوها علاقه دارند: «وقتی‌که هر دو طرف می‌خواهند که با هم دیگر گفت‌وگو کنند و به کمک نیاز دارند، ما حاضر هستیم که به بهترین شکل کمک کنیم.»

 او افزود: «طالبان هنوز هم آماده هستند فت‌وگوها را از سر بگیرند و توافق‌نامه را نهایی بسازند. اما اگر امریکایی‌ها جنگ را انتخاب کنند، آنان برای جنگ نیز آماده هستند.»

 اما، ادریس زمان، معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان روز گذشته در جریان یک کنفرانس خبری در کابل گفت تا هنگامی‌که گروۀ طالبان با حکومت افغانستان گفت‌وگو نکند، تلاش‌های صلح به نتیجه‌یی نخواهد انجامید.

 گفت‌وگوهای امریکا و طالبان، یک ماه پیش پس از یک حملۀ انتحاری طالبان در کابل که در آن یازده تن به شمول یک سربار امریکایی کشته شدند، از سوی دانالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا متوقف شدند.

 در این مدت، یک هیئت گروۀ طالبان، به چندین کشور از جمله چین و روسیه و ایران سفر کرد و اخیرأ در هفتۀ گذشته به اسلام‌آباد رفت و با مقام‌های ارشد این کشور دیدار کرد.

 رویترز روز گذشته گزارش داد زلمی خلیل‌زاد نیز به اسلام‌آباد سفر کرده‌است و با هیئت طالبان دیدار یک ساعته داشته‌است.

 هرچند جزئیات این دیدار مشخص نشده، اما ادریس زمان گفت سفر هیئت طالبان و نمایندگان امریکا به اسلام‌آباد برای گفت‌وگو دربارۀ رهایی شهروندان امریکایی از بند طالبان بوده‌است.

 با این همه، منابع می‌گویند قرار است یک نشست جهت زمینه‌سازی برای آغاز دوبارۀ گفت‌وگوها میان نمایندگان امریکا و طالبان در پکن برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.