• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۴۷
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 67651
پرینت

طالبان: افراد داعش توسط دولت پیشین تحت عنوان زندانی نگهداری و تربیت می شدند

مقامات ارشد طالبان می گویند حکومت پیشین نیروهای داعش را به عنوان زندانی نگهداری و تربیت می کرد و داعش در افغانستان یک پدیده خارجی نیست.

مقامات امارت اسلامی می گویند بیشتر اعضای داعش تحت نام زندانی توسط حکومت پیشین نگهداری و تربیت می شدند.

خلیل همراز، مسئول مطبوعاتی استخبارات طالبان، امروز در یک نشست خبری مشترک با ذبیح الله مجاهد، سخنگو و معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی گفت:«حدود ۱ هزار و ۸۰۰ نیروی داعش توسط حکومت پیشین نگهداری می شد.»

وی افزود گروه طالبان از زمان تسلط‌شان بر افغانستان تاکنون در عملیات های مختلف ۳۳ عضو «مهم» گروه داعش را در نقاط مخلتف کشور کشته شده‌اند.

او گفت نیروهای طالبان در جریان این عملیات‌شان همچنین ۲۱ مرکز مهم داعش را تخریب و بیش از ۶۰۰ عضو این گروه را هم بازداشت کرده‌اند.

خلیل همراز افزود در میان بازداشت‌شدگان افراد مهم داعش از جمله تبلیغ‌کنندگان، تمویل‌کنندگان مالی و افراد عملیاتی این گروه شاملند. طالبان این عملیات را در نقاط مختلف کشور از جمله ولایت‌های کابل، ننگرهار، پروان، بلخ و هرات راه‌اندازی کرده بودند.

اخراج افراد نااهل  

مسئول مطبوعاتی استخبارات طالبان همچنین گفت کمیسیون تصفیه‌ ای صفوف این گروه ۲۰۸ نفر را از صفوف نیروهای این گروه بیرون کشیده‌اند.

 او افزود بررسی‌ها در مورد دو هزار و ۷۰۶ نفر دیگر هم جریان دارد.

طالبان برای خارج‌کردن «افراد نامطلوب» از صفوف نیروهایش «کمیسیون تصفیه‌ ای صفوف» را در تاریخ ۲۱ میزان ایجاد کردند. در آن هنگام این گروه گفته بود هدف از ایجاد این کمیسیون خارج‌کردن افراد «استفاده‌جو» و «دارای سابقه بد» از صفوف طالبان است.

از سویی هم، خلیل همراز تأکید کرد نیروهای این گروه ۶۷ نفر دیگر را به اتهام جعل و گرفتن اسناد با روش غیرقانونی از جمله پاسپورت بازداشت کرده‌اند.

او همچنین گفت طالبان در جریان سه ماه گذشته، ۸۲ نفر را به اتهام آدم‌ربایی بازداشت کرده‌اند و ۱۲ نفر از چنگ آدم ربایان رها و به خانواده هایشان تحویل داده شده است.  

داعش در افغانستان پدیده خارجی نیست

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد در این نشست خبری گفت «داعش در افغانستان یک پدیده‌ی خارجی نیست».

به گفته‌ی او، افراد این گروه که در داخل خاک افغانستان فعالیت دارند، از شهروندان کشورند.

او همچنین افزود فعالیت داعش در افغانستان تحت کنترل طالبان است و طالبان نمی‌گذارند تا داعش کشورهای جهان را از خاک افغانستان تهدید کند. سخن‌گوی طالبان تأکید کرد: «تعداد [افراد داعش] در افغانستان زیاد نیست و به همین خاطر تهدید [هم] شمرده نمی‌شود.»

از سویی هم، او گفت طالبان برای سرکوب داعش در افغانستان جدی است.

ذبیح‌الله مجاهد همچنین تأکید کرد این گروه در میان مردم افغانستان جایگاه ندارد و کسی از این گروه با افکار «تکفیری» داعش حمایت نمی‌کند.

با این حال، او خطاب به اعضای گروه داعش گفت جنگ در حال حاضر معنا ندارد؛ چون به گفته‌ی او، «اشغال در افغانستان پایان یافته» و «حکومت اسلامی» هم برقرار شده است.

سخن‌گوی طالبان تأکید کرد با این وضع «جنگ»، «تشدد» و «تکفیر» توسط داعش در افغانستان دلیلی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.