• انتشار: 23 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:17
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38942
پرینت

طالبان: نشست بین الافغانی به زودی در چین برگزار می شود

طالبان می گویند قرار است نشستی سیاسیون برجسته افغانستان و نمایندگان این گروه به زودی به میزبانی دولت چین برگزار شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت “ملا برادر آخوند” رییس این دفتر، شام روز گذشته (سه‌شنبه ۳۰ میزان) با نماینده خاص چین برای افغانستان و پاکستان و سفیر چین در قطر دیدار کرده است.

سهیل شاهین گفت دو طرف در این دیدار پیرامون نشست بین‌الافغانی که قرار به میزبانی چین به زودی برگزار شود، گفتگو کرده‌اند.

به گفته وی، مقام‌های چینی در این دیدار از ملا برادر آخوند خواستند یک هیئت به نشست بین‌الافغانی بفرستد و ملا برادر نیز استقبال کرد.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر تاکید کرد نشست بین‌الافغانی که قرار است به میزبانی دولت چین برگزار شود، همانند نشست مسکو و دوحه است و اشتراک کنندگان آن به عنوان فرد اشتراک خواهند کرد نه به عنوان نمایندگان دولت افغانستان.

گفته می‌شود این نشست در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

در همین حال شورای امنیت ملی افغانستان نیز تایید کرد دولت چین از حکومت افغانستان نیز برای شرکت در نشست بین‌الافغانی دعوت به عمل آورده است.

کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت:”مقامات چینی با ما تماس گرفتند و گفتند قرار است آنها یک نشست بین‌الافغانی را با هدف از سرگیری مذاکرات نه، بلکه با هدف گفتگوهای صلح، میزبانی کنند.”

آقای حقمل تاکید کرد تقاضای حکومت از همه کشورهایی که در پروسۀ صلح افغانستان کمک می‌کنند، این است که به اصل پیشبرد روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها متعهد بمانند.

او افزود:” حکومت افغانستان جداً خواهان این بوده که تفاهم بین‌الافغانی صورت بگیرد، تفاهم‌‌ها دربارۀ صلح باید فراگیر و تحت رهبری نظام دولت جمهوری اسلامی افغانستان باشد.”

از سوی دیگر وزارت امور خارجه پاکستان نیز تایید کرد برای اشتراک در نشست سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان در چین دعوت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.