سیاستِتیتر یک

طالبان می خواهند مدارس پاکستانی در مورد افغانستان تصمیم بگیرند

رییس‌جمهور غنی، می‌گوید پاکستان، طالبان را وحشی می‌خواند؛ اما مخفیانه از این گروه حمایت می‌کند.

آقای غنی، روز سه‌شنبه -۲۹ سرطان- در سخنرانی اش پس از ادای نماز عید در ارگ ریاست‌جمهوری، گفت؛ پاکستان به افغانستان می‌گوید طالبان وحشی اند و به این کشور نفع نمی‌رسانند؛ اما مخفیانه از آن‌ها حمایت می‌کند.

او افزود: «آیا یک پاکستانی حاضر است که حکومت طالبان در کشور شان پابرجا شود؟ برای خود بخواهید نه برای ما. ما اسلامی‌ترین نظام را داریم. رسانه‌های پاکستان به حمایت از طالبان می‌پردازند. طالبان چرا آبادی‌ها را ویران می‌کنند. آیا طالبان می‌خواهند که مدارس پاکستانی در باره‌ی آینده افغانستان تصمیم بگیرد؟»

به گفته‌ی آقای غنی، طالبان پیام‌آور مرگ اند و به جای گوسفند، آدم‌ها را قربانی می‌کنند. آقای غنی، گفت: «آیا طالبان با حفظ رابطه با جنگ‌جویان خارجی همانند لشکر طیبه، جیش محمد و القاعده، می‌خواهند افغانستان را به میدان جنگ گروه‌های هراس‌افگن خارجی مبدل سازند؟»

رییس‌جمهور، گفت که گروه طالبان با افزایش جنگ، آشکار ساخت که اراده‌ی جدی به صلح ندارد و رهایی پنج هزار زندانی این گروه، نتوانست آن‌ها را به گفت‌وگوهای جدی بکشاند.

آقای غنی، آزادی زندانیان طالب را یک اشتباه خواند و گفت که مسؤول این اشتباه، خارجی‌ها و کسانی استند که فکر می‌کردند حکومت افغانستان اراده‌ای برای برقراری صلح ندارد. او افزود که با فرستادن هیئت بلندپایه‌ای به قطر برای گفت‌وگو با طالبان، یک اتمام حجت از سوی حکومت صورت گرفت.

رییس‌جمهور گفت که طالبان در جنگ، ۲۶۰ ساختمان عامه را نابود کرده اند و اگر طالبان افغان استند باید از نابود کردن تأسیسات عامه دست بردارند و خانه‌های مردم را ویران نکنند.

او، از ترتیب برنامه‌ای برای تغییر وضعیت امنیتی در سه تا شش ماه آینده خبر داد و گفت: «هفته‌ی گذشته را روی این سپری کردم تا یک برنامه‌ی فوری عملی ترتیب شود و وضعیت جنگ را تغییر دهد. این برنامه تهیه شده و از نظر امنیتی دو بخش دارد. بخشی از این برنامه، تعیین اولویت‌ها برای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است. از نیروهای امنیتی قدردانی می‌کنم و به همین دلیل، این عید به نام آن‌ها تجلیل می‌شود.»

رییس‌جمهور، با اشاره به وضعیت جاری در افغانستان، گفت که در حال حاضر، وقت آن نیست که یک‌دیگر را به کم‌کاری متهم کنیم؛ بل که وقت آن است تا آینده را بسازیم.

او افزود: «تمام مطبوعات بین‌المللی، گفتند که افغانستان سقوط می‌کند، کجا سقوط کرد؟ کلش حرف است. ما می‌بینم شان، تبصره‌ها را می‌شنویم. آینده‌ی افغانستان در خود افغانستان و توسط افغان‌ها تعیین می‌شود.»

رقیه ساعی – کابل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا