سیاست

طالبان: مهمان پنجابی نگذاشت دولت فراگیر تشکیل شود

روز گذشته (جمعه ۱۹ سنبله) یک فایل صوتی منتسب به یکی از مقام های ارشد گروه طالبان منتشر گردید که در آن او از حضور یک مهمان پنجابی در کشور انتقاد می کند و می گوید که او نگذاشته طالبان یک دولت فراگیر تشکیل دهد.

در این فایل صوتی شنیده می شود که این مقام طالبان در گفتگو با دیگر فرماندهان طالبان می گوید پاکستان آبروی این گروه را در سطح بین المللی برده است.

اختلافات میان پاکستان و طالبان به احتمال زیاد بر سر نحوه تشکیل کابینه است که به تازگی از سوی طالبان معرفی گردید.

گفته می شود که پاکستان اسم حقانی و برخی اعضای شورای کویته طالبان را برای حضور در کابینه پیشنهاد کرده است.

این مقام طالبان که گفته می شود «ملا فاضل» معاون وزیر دفاع طالبان است در این فایل صوتی می گوید که مهمان پاکستانی (اشاره به جنرال فیض حمید رئیس استخبارات پاکستان) مشکل بزرگی برای این گروه خلق کرده و از تشکیل یک دولت فراگیر جلوگیری کرده است.

طالبان پیش تر اعلام کرده بود که یک دولت همه شمول را تشکیل خواهد داد اما پیش از آنکه این گروه دولت جدید خود را اعلام نماید، جنرال فیض حمید رئیس استخبارات پاکستان وارد کابل شد و با برخی از مقام های ارشد طالبان دیدارهایی داشت.

طالبان دولت موقت جدید خود را سه شنبه هفته گذشته (۱۶ سنبله) اعلام کرد که در فهرست اعضای کابینه آن هیچ عضو غیر طالبان و زنان به چشم نمیخورد؛ با این حال محمد نعیم یک تن از سخنگویان طالبان مدعی است که این دولت همه شمول است زیرا نمایندگانی از اقوام مختلف افغانستان در آن حضور دارند.

در این فایل صوتی همچنین به وقوع یک درگیری مسلحانه میان محافظان جنرال فیض حمید و فرماندهان طالبان در محل ارگ ریاست جمهوری کابل اشاره می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا