• انتشار: ۱۱ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۹:۲۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67064
پرینت

طالبان مهریه دختران را دو صد هزار افغانی در بدخشان تعیین کرد

منابع محلی از ولسوالی یاوان ولایت بدخشان می گویند که امارت اسلامی طالبان مهریه ازدواج برای دختران در این ولسوالی را دو صد هزار افغانی تعیین کرده است.

یک منبع محلی با حفظ نامش امروز (سه شنبه ۱۱ میزان) به خبرنگار رها در بدخشان می گوید که امارت اسلامی طالبان در این ولسوالی مهریه ازدواج برای دختران را دو صد هزار افغانی تعیین کرده است و با متخلفین نیز برخورد می کند.  

به گفته وی، چنانچه از این دستور تازه طالبان سرپیچی گردد، هر دو خانواده مجازات شده و پول اضافه نیز به بیت المال پرداخت می گردد.  

«مولوی عبدالقادر» ولسوال ولسوالی یاوان بدخشان با تایید این خبر می گوید که با توجه به درخواست باشندگان این ولسوالی مهریه ازدواج دختران که پیش از این شش الی هفت صد هزار افغانی بود، هم اکنون به دو صد هزار افغانی کاهش یافته است.

این نخستین بار است که مهریه ازدواج برای دختران را طالبان تعیین می کند.

براساس قانون اساسی نظام سابق افغانستان، برای مهریه ازدواج سقفی مشخص با ذکر مبلغ تعیین نشده بود؛ اما گفته شده بود که میزان مهریه باید به اندازه توان مرد باشد. زیرا تعیین مبلغی مشخص برای مهریه ازدواج ممکن است برای یک مرد سنگین باشد، ولی برای یک مرد دیگر برای مثال یک شخص تاجر و صاحب درآمد زیاد مبلغی ناچیزی باشد.

قوانین مرتبط با مهریه از مواد ۹۸ الی ۱۱۴ و در قانون احوال شخصیه اهل تشیع مصوب ۱۳۸۸ از مواد ۱۰۴ الی ۱۱۹ به صورت مشروح توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.