سیاستِتیتر یک

طالبان منشور امارت اسلامی نشر شده در رسانه ها را رد کرد

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پیش نویس قانونی که تحت نام منشور امارت اسلامی افغانستان به رسانه‌ها درز کرده است را رد کرده گفت این سند ربطی به امارت اسلامی ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان با نشر اعلامیه‌ای در حساب تویترش، نشر سندی به نام منشور امارت اسلامی از سوی رسانه ها را رد کرده گفت اوراق نشر شده ربطی به امارت اسلامی ندارد.

در اعلامیه آمده است طالبان در زمان حکومتش یک قانون اساسی به نام دستورات امارت اسلامی داشت که تاهنوز نهایی و توشیح نشده است.

روز گذشته سندی تحت نام منشور امارت اسلامی افغانستان که در ۱۴۹ ماده خلاصه شده، به رسانه‌ها درز کرد که در ‌آن به داشتن پرچم سفید تاکید شده و روش حکومتداری در مقایسه با زمان حاکمیت پنج ساله‌ی طالبان هیچ تغییری نکرده است.

براساس منشوری که در رسانه‌ها دست به دست می‌شود، نظام حکومتی افغانستان امارت اسلامی است و  موقف امارت اسلامی در باره تمامی مسایل سیاسی در شورای رهبری و از لحاظ شرعی در شورای علما پس از ارزیابی تایید و یا رد می‌شود.

مطابق منشور، امیرالمومنین صلاحیت کامل در انتخاب و عزل هر عضو امارت اسلامی دارد، هیچ کس حق سرپیچی از تصمیم او را ندارد.

امیرالمونین از دو راه؛ انتخاب از راه اهل الحل والعقد و از طریق انتخاب ولی العهد ازسوی امیر المومنین پیشین انتخاب می‌شود.

اعلامیه می‌افزاید پس آمدن آمریکا به افغانستان طالبان تنها یک لایحه‌ی جهادی دارد که امور جهادی و ملکی را تنظیم می‌کند و غیر از آن هیچ سندی به نام منشور ربطی به امارت اسلامی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا