• انتشار: 28 دسامبر 2016
  • ساعت: 14:56
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 16865
پرینت

طالبان: ملا محمد عمر طی ۲۵ سال آخر عمرش به پاکستان مسافرت نکرده بود

گروه طالبان در واکنش به گفته های یک دپیلومات کشور ناروی مبنی بر ملاقات وی با ملا عمر در یک هوتل در اسلام آباد، مدعی شده است که بنیانگذار این گروه طی ۲۵ سال آخر عمرش هیچ گاه به پاکستان مسافرت نکرده بود.

الف آرن رامسلین پیش از انکه به عنوان سفیر ناوری به نپال برود، به عنوان فرستاده غیررسمی ناروی برای سال ها در پاکستان فعالیت داشت.

وی به تازگی در گفتگو با نیویورک تایمز گفت که تلاش های زیادی برای مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان کرد، اما همواره عواملی مانند سازمان استخبارات پاکستان و القاعده مانع این مذاکرات می شدند.

او همچنین گفت که پس از دو مرتبه مکالمه تلفونی با ملا محمد عمر، سرانجام در سال ۲۰۰۹ در مکانی با او ملاقات کرد.

گروه طالبان اما امروز (چهارشنبه) در بیانیه ای گفته های «الف آرن رامسلین» را رد کرد و گفته است که ملا محمد عمر طی ۲۵ سال آخر عمرش هیچ گاه به پاکستان مسافرت نکرده بود.

در بیانیه گروه طالبان آمده است: “روزنامه غربی نیویورک تایمز گزارشی به نقل از دیپولمات ناروژی منتشر کرده که وی در آن مدعی شده دو بار با مرحوم امیرالمومنین ملا محمد عمر تلفونی صحبت کرده است؛ و همچنین در سال ۲۰۰۹ با وی در پاکستان ملاقات کرده است. به دنبال این گزارش، دروغ های بسیاری با این عنوان به نشر رسیده است.”

این بیانیه همچنین افزوده است: “ما این گزارش را از اول تا آخر آن به طور قطع رد می کنیم. مرحوم امیرالمومنین ملا محمد عمر طی ۲۵ سال آخر عمرش هیچ گاه به پاکستان مسافرت نکرده بود، و همچینن هیچ گاه تلفونی با کسی پس از حمله آمریکا به افغانستان صحبت نکرده بود. و همچنین او این عادت را نداشت که با دیپلومات ها به ویژه دیپلومات های خارجی در طول دوران اشغال ملاقات کند، آن هم در حالیکه جایزه های میلیون دالری برای سر وی تعیین شده بود.”

طالبان در بیانیه اش نوشته است که این بیشتر قابل باور است که این دیپلومات این ادعاها را برای شهرت خود مطرح کرده و یا توسط اشخاص خاصی فریب خورده باشد.

لازم به ذکر است که این گفته های متناقض یکدیگر از سوی این دیپلومات ناروژی و طالبان در حالی مطرح می گردد، که پیش تر نیز یک تن از فرماندهان ارشد گروه طالبان به نام «ملا منصور دادالله» گفته بود که ملا محمد عمر به مرگ طبیعی نمرده بود، بلکه وی به قتل رسیده بود.

او گفته بود که ملا محمد عمر در سال ۲۰۱۳ به طور مشکوکی در یک شفاخانه در شهر کراچی پاکستان کشته شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.