اجتماعی

طالبان: مردم در مناطق تحت کنترل ما در آرامش زندگی می کنند

گروه طالبان، در واکنش به سخنان اخیر نادر نادری، رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، گفته است زندگی مردم در مناطق تحت تصرف این گروه، به گونه‌ی عادی جریان دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان، روز پنج‌شنبه -۲۴ سرطان- با ارسال پیام صوتی به خبرنگاران، گفته است: «در دو ماه گذشته، در تمام ولسوالی‌هایی که تصرف کرده ایم، امنیت تطبیق شده و مردم در شب و روز می‌توانند با خیال آرام گشت‌وگذار کنند.»

به گفته‌ی او، مراکز صحی در مناطق تحت تصرف این گروه، فعال است و پس از تعطیلات به خاطر کرونا، مکتب‌ها و مراکز آموزشی نیز فعالیت خواهد شد.

سخن‌گوی طالبان، می‌گوید که در مناطق تحت تصرف این گروه، پروژه‌های انکشافی زیر کار قرار دارد و هیچ مشکلی برای کارمندان خدمات ملکی پیش نیامده است.

او می‌افزاید: «تمام محاکم در ولسوالی‌ها فعال ساخته شده است. ولسوالی‌هایی که گرفته ایم، امن است و فراهم‌سازی امکانات برای مردم از قبل کرده هم بهتر است.»

این در حالی است که به گفته‌ی نادر نادری، رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، در چند هفته‌ی گذشته، جنگ‌جویان طالب با تصرف ۱۱۶ ولسوالی، به ارزش ۵۰۰ میلیون، دالر تأسیسات عامه را تخریب کرده اند.

آقای نادری که روز پنج‌شنبه -۲۴ سرطان- در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «در چند هفته‌ی گذشته، طالبان با تصرف ۱۱۶ ولسوالی در ۲۹ ولایت، ۲۶۰ ساختمان و تعمیر اداری و خدمات عامه را تخریب، حریق، انفجار و یا مورد حمله قرار داده اند که این تأسیسات دیگر قابل استفاده نیست.»

به گفته‌ی او، میزان چور و چپاول تجهیزات عامه نیز در ۸۲ ولسوالی ۱۰۰ درصد، در ۱۸ ولسوالی ۷۰ تا ۹۰ درصد، در ۱۴ ولسوالی ۶۰ درصد و در ۳۵ ولسوالی تا ۵۰ درصد بوده است.

آقای نادری، گفت که به دنبال حملات جنگ‌جویان طالب، چهار هزار کارمند خدمات ملکی به شمول زنان، از خانه‌های شان بی‌جا شده اند. به گفته‌ی او، در مواردی، برخی از کارمندان خدمات ملکی، تهدید، لت‌وکوب، زندانی و شکنجه شده اند.

آقای نادری، گفت که حملات طالبان، سبب شده تا ۱۳ میلیون تن از شهروندان افغانستان، از خدمات عامه محروم شوند و هم‌چنان صدها پروژه‌ی انکشافی از تطبیق باز بماند.

این در حالی است که از دو ماه به این طرف، دامنه‌ی جنگ در افغانستان گسترش یافته و همه‌روزه، چندین ولسوالی در ولایت‌های مختلف، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط می‌کند. با گسترش ناامنی‌ها، هزاران تن از شهروندان افغانستان، مجبور شده اند تا خانه‌های شان را ترک کرده و به مناطق امن پناه ببرند.

از سویی هم، در برخی از مناطق افغانستان به ویژه ولسوالی آقچه‌ی جوزجان، جنگ‌جویان طالب رفت‌وآمد زنان به بیرون از خانه بدون محرم منع کرده اند. در برخی از مناطق نیز، محدودیت‌های دیگری بر مردم از سوی طالبان وضع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا