• انتشار: ۳ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۰:۳۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68862
پرینت

طالبان مذاکرات پیش رو با امریکا را آغاز یک «فصل تازه» برای مناسبات سیاسی توصیف کرد

امارات اسلامی طالبان از نشست پیش روی این گروه با امریکا در دوحه پایتخت قطر به عنوان آغازی برای یک «فصل تازه» در مسایل سیاسی یاد کرده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز گذشته به خبرنگاران گفت که توماس وست نماینده امریکا در امور افغانستان در راس هیاتی به دوحه پایتخت قطر می رود تا در یک نشست دو هفته ای با نمایندگانی از طالبان اشتراک کند.

پراس گفت که در این نشست نمایندگان دو طرف در خصوص موضوعات مختلفی به شمول مبارزه علیه تروریسم بخصوص القاعده و داعش شاخه خراسان، زمینه خروج امن برای شهروندان امریکایی جا مانده در افغانستان و همکاران افغان آنها و همچنین موضوعات مرتبط با حقوق بشری و حمایت های بشردوستانه به مردم افغانستان صحبت خواهند کرد.

طالبان هم در پیامی از این مذاکرات به عنوان آغاز فصلی تازه برای روابط دیپلماتیک میان افغانستان و کشورهای جهان به شمول امریکا عنوان کرد.

داکتر محمد نعیم سخنگوی دفتر طالبان در قطر نیز در پیامی نوشته است که امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه در راس هیاتی عالی رتبه از مقام های طالبان تا چند روز دیگر به دوحه سفر خواهد کرد تا با نمایندگانی از اتحادیه اروپا و امریکا دیدار کند.

داکتر نعیم افزوده که در نشست پیش رو، طرفین در خصوص موضوعات مختلفی به شمول مسایل سیاسی، دارایی مسدود شده افغانستان، کمک های بشردوستانه، بخش صحت و تامین امنیت سفارت خانه ها گفتگو خواهند کرد.

یک مقام دیگر طالبان در این خصوص گفته است: «این دور از مذاکرات فصل تازه ای از روابط سیاسی میان افغانستان و امریکا را رقم خواهد زد که در آن به موضوعات مختلفی به شمول مسایل مالی و پیاده سازی توافق نامه صلح دوحه پرداخته خواهد شد.»

این دومین دور مذاکرات مستقیم میان امریکا و طالبان پس از به قدرت رسیدن دوباره آنها در افغانستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.