سیاستِتیتر یک

طالبان مخفیانه در حال تشکیل ارتش جدید به کمک چین و پاکستان می باشد

امارت اسلامی به کمک چین و پاکستان قصد دارد با داعش شاخه خراسان مبارزه کند.

طالبان به عنوان حاکمان تازه افغانستان اگرچه برای حفظ یکپارچگی خود، مبارزه با سقوط اقتصادی و ایجاد صلح و ثبات در افغانستان با چالش های بزرگی دست و پنجه نرم می کنند اما به صورت آرام در حال تشکیل یک ارتش منظم برای افغانستان می باشند.

به نقل از «نیکِی ایژیا» امارت اسلامی به ملا محمد یعقوب فرزند ملامحمد عمر، موسس و رهبر گروه طالبان، و قاری فصیح الدین فطرت وظیفه سپرده تا یک ارتش تازه ایجاد کنند.

محمد یکی از رهبران طالبان در وزارت دفاع در کابل که خواست نامش فاش نشود چون طالبان نیروهای خود را از صحبت با رسانه ها منع کرده می گوید افغانستان به یک ارتش کوچک اما قوی نیاز دارد تا از مرزها دفاع کند و با تهدیدات امنیتی داخلی مبارزه نماید.

امارت اسلامی ماه گذشته نام تمامی هشت قول اردوی پیشین افغانستان را به نام های تاریخی اسلامی تغییر داد، جنگجویان ارشد خود را در پست های کلیدی تعیین نمود و یک مانور نظامی منظم را با وسایل نظامی به جا مانده امریکایی و هلی کوپترهای ساخت روسیه در قندهار و کابل برگزار نمود. جنگجویان طالبان همچنین از یونیفورم های نظامی به جای لباس های سنتی افغانی استفاده می کنند.

امیر خان متقی، وزیر امور خارجه امارت اسلامی، که ماه گذشته به پاکستان رفته بود طی سخنانی گفت افغانستان به نیروهای امنیتی و وزارت دفاع ملی که توسط اشغالگران خارجی ساخته شده اند نیازی ندارد.

وی افزود افغانستان به یک ارتش کوچک متشکل از نیروهای با ایمان و وطن پرست نیاز دارد و تمامی پرسنل نیروهای امنیتی و دفاعی پیشین در ارتش جدید حفظ نخواهند شد.

قابل ذکر است بیش از سیصد هزار نیروی امنیتی و دفاعی افغانستان در اواسط جنوری سال ۲۰۱۵ میلادی و پس از ختم پروژه بین المللی کمک به امنیت افغانستان تامین امنیت کامل افغانستان را برعهده گرفت. اما پس از خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان و همزمان با فرار رئیس جمهور غنی از افغانستان ارتش به قول معروف سیصد هزار نفری افغانستان نیز سقوط کرد و طالبان بدون جنگ خاصی کابل را در  ماه آگوست تصرف نمود.

طالبان طی سه ماه بیش از صد نیروی امنیتی و دفاعی پیشین افغانستان را در چهار ولایت ربودند و اعدام کردند.

براساس گزارش تازه دیده بان حقوق بشر که در ۳۰ نوامبر نشر شد طالبان نیروهای امنیتی و دفاعی پیشین افغانستان که به آنها تسلیم شده بود را یا کشتند و یا ناپدید کردند.

از سوی دیگر، داعش شاخه خراسان همان طور که در عراق هزاران نیروی ارتش صدام حسین و «حزب بعث» را بعد از سرنگونی صدام حسین جذب کرده بود در افغانستان نیز به جذب نیروهای امنیتی و دفاعی پیشین افغانستان مبادرت ورزیدند، نیروهای امنیتی و دفاعی پیشین نیز که در معرض دستگیری و کشتار طالبان قرار داشتند از این خواسته داعش استقبال کردند.

کارشناسان می گویند طالبان تلاش دارند با تشکیل یک ارتش منظم از شکل یک نیروی شبه نظامی خارج و ظاهر یک حکومت را به خود بگیرند. تصمیم طالبان برای تشکیل یک ارتش منظم و رایج می تواند به نگرانی تازه طالبان در مورد کسب مشروعیت بین المللی ربط داشته باشد.

بشیر احمد هوتک کارشناس افغان مسائل امنیتی ساکن پاریس، می گوید طالبان می خواهد به دنیا نشان دهد که یک حکومت هستند نه یک نیروی مسلح ملیشه ای.

طالبان اما چون تحت فشار اولویت دادن به رفع نیازهای غذایی مردم افغانستان و حل مشکلات مرتبط با سقوط اقتصادی هستند، نمی خواهند تشکیل این ارتش جدید را عمومی کنند. عبدالجبار از نیروهای عملیاتی ارتش پیشین در کنر، می گوید هزینه سربازان طالبان در بیشتر مناطق افغانستان بر عهده باشندگان محلی و مردم منطقه می باشد.

جبار به نقل از منابعی در درون طالبان می افزاید برای ایجاد ارتش تازه، طالبان به حمایت بین المللی، کمک های تکنیکی و تجهیزات نیاز دارند  در این ارتباط با چین و اسلام آباد در حال مذاکره هستند.

مترجم: حفیظ الله رجبی

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

  1. یک کار طالبان خیلی بد است که لاف میزنند ودروغ میگویند ,وادعا دارند که گویا افغانستان را به زور تصرف کردند محال است چرا درسالیان متمادی همه مردم افغانستان شاهد است که یک ولسوالی را بصورت متداوم برای چند مدت هم نمیتوانستند تحت تصرف خود داشته باشند. همین که نیروهای امنیتی میرسید پا به فرار میزدند. وتافعلا هم کم و بیش که دولت شان به پیش میرود یگان تن از جمهوریت نزد شان باقی مانده است .وشرم است که تاکید به حکومت همه شمول دارند. چرا نمیگویند حکومت طالب شمول .خود را بازی میدهند واگر نه تمام دنیا حقیقت شان را میدانند .وکار را به ملا سپردن ببینید وضعیت اقتصادی افغانستان به کجا رسید .اگر همینطور ادامه یابد .منتظر فاجعه های خیلی بزرگ خواهیم بود…تا کار به اهل کار سپرده نشود بحران بزرگتر میشود….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا