• انتشار: 6 آگوست 2020
  • ساعت: 04:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46665
پرینت

طالبان لویه جرگه مشورتی را غیرقانونی خواندند

طالبان اعلام کردند لویه جرگه مشورتی که حکومت کابل قصد دارد برای تصمیم گیری در مورد آزادی زندانیان طالبان برگزار کند ریشه قانونی ندارد و تمام طرف ها باید از ایجاد مانع فرا روی صلح خودداری نمایند.

در شرایطی که حکومت افغانستان این روزها سخت در تلاش است تا مقدمات برگزاری لویه جرگه مشورتی برای اتخاذ تصمیم در مورد ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان را فراهم کند، طالبان در تازه ترین اظهار نظر خود لویه جرگه مشورتی را مانعی فرا راه صلح عنوان کردند.

این گروه در اعلامیه خود که روز گذشته منتشر شد تاکید کردند لویه جرگه مشورتی که حکومت کابل قصد دارد برای تصمیم گیری در مورد آزادی زندانیان طالبان برگزار کند ریشه قانونی ندارد و تمام طرف ها باید از ایجاد مانع فرا روی صلح خودداری نمایند.

طالبان در اعلامیه خود افزودند افغانستان تشنه صلح و مذاکرات بین الافغانی هستند، موضوعاتی که پس از توافق برای پایان دادن به اشغال افغانستان مطرح شده است. در این راستا تمام طرف ها نیاز این بار را درک کرده از  ایجاد مشکل برای این فرصت خودداری نمایند.

در اعلامیه آمده است:«دولت کابل قصد دارد لویه جرگه را فرا بخواند تا در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان تصمیم بگیرد، حکومت اما احتمال دارد از لویه جرگه به عنوان ابزاری خلاف صلح و آرزوهای ملت  استفاده نماید. بنابراین برگزاری چنین لویه جرگه ای قبل از رسیدن به یک توافق جامع و کامل در مورد صلح و راه حل سیاسی به هیچ عنوان از مردم نمایندگی نمی کند و ریشه قانونی ندارد چون خود دولت کابل نامشروع است.»

طالبان در بخش دیگری از اعلامیه خود تاکید کردند هر تصمیمی که خلاف استقلال و تمامیت ارضی افغانستان، تاسیس یک نظام اسلامی و اراده مردم گرفته شود برای ملت افغان قابل قبول نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.