برگزیده هاسیاستِتیتر یک

طالبان از طریق انتخابات و اراده مردم باید در حکومت سهیم شوند

حاجی محمد محقق که در مراسم بیست و یکمین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری در شهر مزارشریف صحبت می کرد گفت که جنگ علیه شورشیان طالبان جنگی مشروع می باشد، و پروسه دموکراتیک تنها گزینه ای می باشد که شورشیان برای سهیم شدن در حکومت پیش رو دارند.

وی گفت “طالبان اگر افغان های واقعی هستند و به دین اسلام ایمان دارند، باید از طریق انتخابات و اراده مردم به دنبال سهیم شدن در حکومت باشند.”

آقای محقق همچنین افزود که مردم افغانستان خواهان صلح هستند و این باید با شرافت و اقتدار بدست آید، و دستاوردهای ۱۵ سال گذشته نیز پایمال نگردد.

معاون رئیس اجرایی کشور علاوه کرد دولت از تمامی گروه های طالبانی که به پروسه صلح می پیوندند استقبال می کند، در غیر اینصورت این گروه ها با سرکوب شدید نیروهای امنیتی کشور مواجه خواهند شد.

این گفته ها در حالی از سوی این مقام بلند پایه کشور مطرح می گردد که طالبان چندی پیش با صدور بیانیه ای از شرکت در مذاکرات صلح با دولت افغانستان سر باز زدند.

طالبان علت شرکت نکردن خود را در پروسه صلح، ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، ادامه حملات هوایی و گسترده شدن عملیات های نیروهای امنیتی کشور علیه این گروه عنوان کرده اند.

قابل ذکر است که این گروه پیش شرط هایی را نیز برای حضور خود در مذاکرات صلح اعلام کرده اند که از جمله خروج نیروهای خارجی از کشور، لغو تحریم های سازمان ملل علیه این گروه و آزادی زندانیان طالبان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا