اجتماعیبرگزیده هاِتیتر یک

طالبان: صورت مانکن های زنانه در لباس فروشی ها از نگاه شرعی حرام است

اداره امر به معروف و نهی از منکر ولایت هرات امروز (دوشنبه ۶ جدی) در دستوری تازه گفته است که سر از امروز صورت تمامی مانکن های زنانه در لباس فروشی ها در این ولایت باید قطع گردد، زیرا به باور آنها وجود این مانکن ها از نگاه شرعی حرام است.

نماینده اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت هرات به خبرنگار رها گفت که دلیل اصلی قطع کردن «سر و صورت» مانکن و عروسک های زنانه بخاطر مسایل شرعی است‌.

او می گوید که نگاه کردن به سر و صورت این عروسک ها از دین اسلام حرام می باشد.

این اداره علاوه می کند که عروسک به مانند «بت» است و باید سر و صورتش قطع شود تا شباهتی که به مانند بت دارد به گونه کامل برطرف شود.

وی افزود بررسی های این اداره جهت عملی شدن این موضوع دکان به دکان در ولایت هرات آغاز شده است.

برخی لباس فروشی های ولایت هرات نیز ضمن تایید این دستور می گویند که اگر دکانداران به این دستور تازه توجه نکنند مجازات خواهند شد.

علی احمد، یک تن از لباس فروشان زنانه در ولایت هرات به خبرنگار رها می گوید: «قیمت هر مانکن یا عروسک دکانش ۱۰۰ دالر تا ۲۰۰ دالر آمریکایی می باشد که این دستور ضرر اقتصادی سنگینی برایش محسوب می گردد.».

او افزود که از یک طرف بیکاری و از طرف دیگر شرایط سختی که امارت اسلامی تحمیل می کند، زندگی را بر همگان دشوار ساخته است.

به باور وی قیمت تمام عروسک های دکانش ۲۰۰۰ دالر می شود، اما اگر امارت اسلامی دست به سر و صوت این مانکن های زنانه بزند باید تمام عروسک ها را به قیمت لوازم کهنه بفروشد.

همچنین محمد رضا، یک تن دیگر از دکانداران لباس فروشی زنانه می گوید در حال حاضر ۲۳ عروسک زنانه در دکانش دارد که با این تصمیم اداره امر به معروف طالبان تمامی سرمایه اش نابود خواهد شد.

او می افزاید ۴۰۰ هزار افغانی کل سرمایه دکانش است که با قطع کردن «سر و صورت» مانکن و عروسک های دکانش تمامی سرمایه اش به صفر خواهد رسید.

این دستور در حالی صادر می گردد که روز گذشته وزارت امر به معروف و نهی از منکر در کابل نیز توصیه نامه ای صادر کرد که به موجب آن به رانندگان تاکسی گفته شده بود زنان بدون محرم شرعی را برای مسافت های طولانی تر از ۷۲ کیلومتر سوار نکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا