• انتشار: 19 دسامبر 2016
  • ساعت: 18:13
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 16500
پرینت

طالبان زنی را در بادغیس تیرباران کرد

مقام‌های ولایت بادغیس تایید کرده‌اند که گروه طالبان زنی را در این ولایت براساس حکم دادگاه صحرایی تیرباران کرده است.

عبدالرئوف تاج، فرمانده پولیس بادغیس امروز دوشنبه گفت که طالبان این زن ۲۵ ساله را عصر پریروز (۲۷ قوس) در منطقه “دایزنگی” این ولایت در ملاً عام با شلیک گلوله کشت.

آقای تاج افزود که این زن دوبار ازدواج کرده بود، و طالبان ظاهراً در پی شکایت شوهر نخست او اقدام به اعدام این زن کرد.

فرمانده پولیس بادغیس گفت که مقتول حدود شش ماه پیش به دلیل نارضایتی از شوهر نخست خود طلاق گرفت و با مرد دیگری ازدواج کرد، اما شوهر اولش با مراجعه با گروه طالبان، موضوع طلاق همسرش را انکار و خواستار مجازات او شد.

اما محمدناصر نظری، عضو شورای ولایتی بادغیس گفته که شوهر پیشین این زن با طلاق موافق بوده و در زمان طلاق در ایران بوده و از همان جا از طریق وکیل خودش او را طلاق داده بود.

به گفته او اما این مرد پس از بازگشت از ایران، به طالبان مراجعه کرد و طلاق او را قبول ندارد. این نماینده شورای ولایتی افزود در حالی که این زن دو فرزند داشت، طالبان دستور دادند که او از شوهر دومش جدا شود و به خانه پدرش برود.

آقای نظری همچنین گفت که این زن تا شب بیست و هفتم قوس در خانه پدرش بود، اما پس از آن طالبان او را براساس حکم دادگاه صحرایی اعدام کرد.

محلی که این اعدام صورت گرفته از کنترول دولت افغانستان بیرون و تحت کنترل طالبان است، اما این گروه هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است.

اعدام صحرایی طالبان در افغانستان حرف تازه‌ای نیست. در شماری از مناطق افغانستان هرازگاهی زنان در چنین دادگاه‌هایی محکوم به اعدام می‌شوند، اما تلاش نهادها و سازمان‌های فعال در عرصه دفاع از حقوق زنان موفق به جلوگیری از تکرار چنین اعدام ها نشده‌اند.

طالبان در ماه سرطان ۱۳۹۱ یک زن را به اتهام “زنا” در منطقه غوربند ولایت پروان در شمال کابل تیرباران کردند که واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشت.

در ماه جدی ۱۳۹۴ نیز یک زن ۴۲ ساله در منطقه تحت کنترل طالبان در ولایت شمالی سرپل به اتهام مشابهی تیرباران شد، ولی هیچ گروهی به صورت رسمی مسئولیت آن را به عهده نگرفت./BBC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.