• انتشار: 19 آوریل 2020
  • ساعت: 01:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43742
پرینت

طالبان زندانیان نیروهای امنیتی را براساس لیست دریافتی آزاد نکرده اند

قرار است پس از پایان روند رهایی زندانیان دو طرف، گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود.

شورای امنیت ملی می‌گوید طالبان زندانیان دولت را مطابق فهرستی که به این گروه سپرده‌شده، رها نکرده‌اند.

این نهاد فهرست زندانیان دولت را حدود دو هفته پیش به هیأت فنی طالبان در کابل سپرده بود.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی روز (شنبه، ۳۰ حمل) در یک نشست خبری گفت بیشتر زندانیانی که از سوی طالبان آزاد شده‌اند، غیرنظامی هستند و تنها ۱۹ نیروی امنیتی در میان آنان دیده می شود.

به گفتۀ او از ۲۰ زندانی‌ که طالبان در ولایت کندهار آزاد کرده‌اند، ۱۰ تن شان به شمول چهار زندانی زیرسن، غیرنظامی هستند.

آقای فیصل می‌افزاید، از ۴۰ زندانی که در ولایت لغمان آزاد شده‌اند، ۹ تن آنان عضو برحال نیروهای امنیتی هستند و ۱۲ تن دیگرشان سربازانی‌اند که به این گروه تسلیم شده بودند.

به گفتۀ او، این ۱۲ زندانی پس از بررسی‌ها در کابل زندانی خواهند شد.

سخنگوی شورای امنیت ملی همچنان گفت ۶ تن از کسانی که در لغمان از زندان طالبان آزاد شده‌اند، سربازان پیشین نیروهای امنیتی‌اند و ۳ تن دیگر کارمندان غیرنظامی دولت می باشند.

به گفتۀ آقای فیصل، از مجموع ۴۰ زندانی رها شده در لغمان، ۲۸ تن پس از امضای توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان گرفتار شده‌اند و بیش از یک ‌ماه را در زندان این گروه سپری نکرده‌اند.

جاوید فیصل گفت طالبان باید زندانیان نیروهای امنیتی را مطابق فهرست آزاد کنند و دیگر زندانیان غیرنظامی نیز توسط این گروه رها شوند.

به گفتۀ او، طالبان نباید در «شکنجه‌گاه‌های‌شان» زندانی داشته باشند.

سخنگوی شورای امنیت ملی در ارتباط با زندانیان زیرسن در زندان طالبان، از دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد، صلیب سرخ و سازمان حقوق بشر می‌خواهد تا در این زمینه وارد عمل شوند و با این گروه در بارۀ کارگیری افراد زیرسن برای اهداف نظامی و نگهداری آنان گفت‌وگو کنند.

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

شورای امنیت ملی می‌افزاید روند رهایی زندان طالبان متوقف نشده و ۱۵۰۰ زندانی این گروه بر بنیاد فرمان رئیس جمهور غنی رها خواهند شد.

حکومت، روند رهایی زندانیان طالبان را از روز بیستم حمل، آغاز کرد و تاکنون ۳۶۱ زندانی این گروه از زندان بگرام آزاد شده‌اند.

بر بنیاد توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان، باید ۵ ‌هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت آزاد شوند و طالبان نیز ۱۰۰۰ زندانی نیروی‌های امنیتی را آزاد کنند.

قرار است پس از پایان روند رهایی زندانیان دو طرف، گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.