• انتشار: 18 دسامبر 2019
  • ساعت: 17:18
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40061
پرینت
حمدالله محب در نشست امنیت منطقه ای در تهران

طالبان زمینه را برای فعالیت دیگر گروه های تروریستی مساعد می سازد

محب تأکید کرد تروریزم، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، مواد مخدر، حمایت برخی دولت‌ها از بازیگران غیردولتی که باعث بی‌ثباتی سیاسی در منطقه می‌شود، از تهدیدهایی هستند که امنیت منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور گفت گروه طالبان زمینه‌ی عملیات تروریستی را برای دیگر گروه‌های تروریستی مساعد می‌کند.

آقای محب این اظهارات را امروز (چهارشنبه، ۲۷ قوس) در دومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای در تهران، پایتخت ایران مطرح کرد.

او در این نشست افزود طالبان زمینه‌ی فعالیت را برای تروریستان در منطقه (آسیای میانه، منطقه‌ی قفقاز، جنوب آسیا، کشورهای عربی، چین، ایران و…) هموار می‌کند.

محب تأکید کرد تروریزم، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، مواد مخدر، حمایت برخی دولت‌ها از بازیگران غیردولتی که باعث بی‌ثباتی سیاسی در منطقه می‌شود، از تهدیدهایی هستند که امنیت منطقه را متأثر می‌کند.

به گفته‌ی او، افغانستان در سال‌های اخیر، به رغم پیشرفت‌ها، بیشترین آسیب را از ناحیه‌ی تهدیدات منطقه‌ای متقبل شده است.

مشاور امنیت ملی کشور بر حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان نیز تأکید کرده و گفته است که این نیروها در کنار مبارزه برای تأمین امنیت و صلح پایدار، برای امنیت و ثبات در منطقه نیز مبارزه می‌کنند.

آقای محب علاوه کرده است: «حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی افغان یگانه گزینه برای ایجاد ثبات در افغانستان بوده که این ثبات متضمن امنیت و ثبات در منطقه است.»

او به تسلیم‌شدن صدها جنگ‌جوی گروه داعش به نیروهای دولتی در افغانستان نیز اشاره کرده و علاوه کرده است که «تسلیمی این افراد داعشی رویداد مهم امنیتی بوده و در هیچ گوشه‌ی دیگر دنیا داعش بدین شیوه شکست نخورده است».

در همین حال، علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در این نشست گفت پس از شکست گروه داعش در عراق و سوریه، یکی از دغدغه های امنیتی، انتقال عناصر شکست خورده داعش از عراق و سوریه به افغانستان است.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، شمخانی گفت انتقال عناصر شکست‌خورده داعش از عراق و سوریه به افغانستان بدین منظور است تا از این کشور برای طراحی، سازمان‌دهی و اجرای اقدامات «تروریستی» خود در داخل افغانستان و همسایگان این کشور استفاده کنند.

او در این نشست تأکید کرد: «غلبه بر این چالش‌های مهم امنیتی، وظیفه اصلی ماست.»

گفتنی است دومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای، امروز با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی و مقام‌های بلندرتبه‌ی امنیتی کشورهای ایران، روسیه، چین، هند، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان در تهران برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.