• انتشار: 21 جولای 2019
  • ساعت: 15:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36106
پرینت
وزیر دفاع پیشین پاکستان:

طالبان روی حضور تعدادی از نیروهای امریکایی در افغانستان توافق کرده اند

در حالیکه هنوز مشخص نیست فرمول تقسیم قدرت بین سهامداران جنگ افغانستان سرانجام تا ماه جنوری سال آینده چه نتیجه ای را به دنبال خواهد داشت، جنرال آصف یاسین ملک، وزیر دفاع پیشین پاکستان می گوید طالبان روی حضور تعداد مشخصی از نیروهای امریکایی در افغانستان به توافق رسیده اند.

این جنرال پاکستانی در مصاحبه ی تازه ی خود با وب سایت خبری “”The Nation تأکید کرد طالبان خروج تدریجی نیروهای امریکایی از افغانستان را پذیرفته اند.

جنرال آصف ملک گفت:”اگرچه هنوز در فرمول تقسیم قدرت بین سهامداران جنگ افغانستان بن بست هایی وجود دارد اما درک من این است که پروسه صلح افغانستان سرانجام تا آخر سال جاری میلادی یا اوایل سال ۲۰۲۰ نهایی خواهد شد.”

این جنرال بازنشسته پاکستانی افزود توافق نامه صلح بین امریکا و طالبان به احتمال زیاد در ماه جنوری یا فبریوری سال آینده میلادی امضا خواهد شد که این خود می تواند برای ترامپ که قرار است کمپاین انتخاباتی خود را در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی شروع کند یک دستاورد عمده به حساب می آید.

باید گفت از اکتبر سال ۲۰۱۸ تاکنون هفت دور از مذاکرات مستقیم امریکا و طالبان با موضوع صلح افغانستان برگزار شده است؛ در تمامی این هفت دور زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، با تیم مذاکره کننده طالبان روی پایان جنگ در افغانستان چانه زنی کرده است.

براساس اعلام مقامات دو طرف، امریکا و طالبان در این مدت به پیشرفت های خوبی  دست یافته اند. در نه جولای، تیم مذاکره کننده طالبان، نشست کوتاهی با تیم مذاکره کننده امریکایی برگزار کرد؛ دو طرف پس از این دیدار کوتاه که به نوعی آغاز دور هفتم گفت و گوهای صلح بین امریکا و طالبان بود یک وقفه اعلام کردند تا دو طرف فرصت کافی برای ارائه گزارش نشست به رهبران خود و بحث روی موارد توافق شده را داشته باشند.

زلمی خلیل زاد پس از پایان دور هفتم مذاکرات صلح امریکا با طالبان بلافاصله عازم چین شد تا در نشست چهار جانبه روسیه، چین، امریکا و پاکستان در مورد صلح افغانستان شرکت کند، این نشست برای پاکستان یک دستاورد بزرگ به حساب می آید چون به طور مستقیم با قدرت هایی چون روسیه، امریکا و چین در مورد صلح افغانستان شریک شده است. این امر به ویژه اینکه هند از پروسه صلح افغانستان کنار گذاشته شده برای پاکستان یک دستاور بزرگ محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.