اجتماعی

طالبان در کندز از دانش آموزان مدارس دینی آزمون «تثبیت سویه» می گیرند

مسئولان در اداره معارف طالبان برای ولایت کندز می گویند که از دانش آموزان مدارس دینی در این ولایت آزمون تثبیت سویه می گیرند.

مولوی محمد اسماعیل رئیس اداره معارف ولایت کندز می گوید که از ۳۰۰ تن از فارغان مدارس خصوصی در مسجد جامع شهرداری کندز، ولسوالی قلعه ذال و ولسوالی کلبات آزمون تثبیت سویه اخذ می کنند.

وی می افزاید که این دانشجویان دوره های چهار ساله و شش ساله را در مدارس خصوصی سپری نموده اند.

او همچنین گفت که این آزمون با راهنمایی معینیت تعلیمات اسلامی وزارت معارف امارت اسلامی و با نظارت تعدادی از استادان ولایت کندز برگزار شده و برای مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

در همین حال اشتراک کنندگان این آزمون می گویند که آنان چهار تا شش سال در مدرسه های خصوصی و روستاها مصروف درس های دینی بوده اند و می خواهند با سپری نمودن این آزمون سند رسمی بدست آورند.

لازم به ذکر است که بر اساس فیصله کابینه حکومت طالبان، طلبه های مدارس در تمام نقاط کشور با سپری نمودن آزمون تثبیت کیفیت سند چهارده، لسانس، و ماستری را بدست می آورند و در بخش های اداری به کار گرفته خواهد شدند.

این اقدام طالبان در حالی در کندز صورت می گیرد که شماری از جوانان تحصیل کرده در این ولایت از تصویب این فرمان ابراز نگرانی کرده و می گویند که با عملی شدن این فرمان نظام شایسته سالاری و مسلکی از بین خواهد رفت.

آنان علاوه می کنند که اینگونه اقدامات باعث ناامیدی بیشتر جوانان در کشور می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا