• انتشار: 27 آگوست 2015
  • ساعت: 09:33
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 2003
پرینت

طالبان در ولایت قندوز برای بیعت با رهبری جدید تجمع کردند

صدها طالب مسلح در فضایی باز در ولایت شمالی قندوز گرد هم جمع شدند تا با رهبری جدید گروه طالبان، ملا اختر منصور بیعت کنند.

طالبان دیروز در وبسایت رسمی خود ویدیویی را منتشر کردند که نشان می داد صدها طالب مسلح پای سخنرانی طولانی والی نام نهاد طالبان برای قندوز نشسته اند و بعد از آن با رهبر جدید طالبان، ملا اختر منصور، بیعت می کنند.

در این ویدیو گفته شد شمار کثیری از رهبران مجاهد طالب و دیگر مجاهدین طالبان به همراه والی نام نهاد طالبان در ولایت قندوز، ملا عبدالسلام، گرد هم جمع شدند تا با رهبر جدید امارت اسلامی، ملا اختر محمد منصور، بیعت کنند.

گفتنی است که ملا عبدالسلام آخوند والی نام نهاد طالبان برای ولایت قندوز در سال ۲۰۱۰ در پاکستان بازداشت شد، اما بعد از چندی آزاد شده و وی به افغانستان برگشت و دوباره فعالیت هایش را آغاز کرد.

طالبان

عکس ها از ویدیوی منتشر شده توسط وبسایت رسمی طالبان گرفته شده است

لازم به ذکر است که در این ویدیو دیده می شود که طالبان شماری از وسایط نظامی نیروهای دولتی را در کنترل خود دارند. در ویدیو هفت دستگاه هاموی پولیس، ۹ دستگاه فورد پیکاپ و تعداد بیشماری موتورسایکل و موتر/خودرو دیده می شود که به دست گروه طالبان افتاده است. همچنین دیده می شود تعداد دیگری از طالبان سوار بر اسب هایشان گوش به سخنرانی والی نام نهاد طالبان سپرده اند.

گفتنی است که ولایت قندوز از چند ماه پیش بدین سو شاهد درگیری های زیادی میان نیروهای دولتی و طالبان بوده است. ولسوالی های امام صاحب، علی آباد و قلعه زال این ولایت در درگیری های اولیه به دست گروه طالبان سقوط کرد و اما ولسوالی های چهاردره و دشت ارچی چندی به بعد به کنترل این شورشیان در آمد.

گرچه هم اکنون وضعیت طالبان در این ولسوالی ها کاملا مشخص نیست اما گفته می شود که طالبان هنوز هم کنترل برخی از بخش های ولسوالی های امام صاحب، دشت ارچی و چهاردره را در اختیار دارد.

با این حال، گفتنی است که طالبان با این تجمع های خود در تلاش هستند تا به دیگر مردم افغانستان و یا شاید جهان نشان دهند که طالبان بعد از انتشار خبر مرگ ملا عمر، بنیانگذار جنبش طالبان، هنوز هم اتحاد خود را با یکدیگر حفظ کرده اند و چند دستگی در میان این گروه پیش نیامده است.

اخیرا صحبت هایی از اختلاف های شدید میان گروه طالبان بر سر رهبری جدید این گروه پیش آمده است و حتی در برخی موارد، درگیری های مسلحانه میان اعضای گروه طالبان در برخی ولایت های کشور از جمله هرات صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.