سیاستِتیتر یک

طالبان در واکنش به اظهارات عمران خان: پاکستان حق درخواست دولت همه شمول ندارد

پیش تر عمران خان نخست وزیر پاکستان در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان گفته بود که مذاکرات اش را با گروه طالبان مبنی برای تشکیل دولت همه شمول که هزاره ها، تاجیک ها، ازبک ها و دیگر اقوام در آن حضور داشته باشند آغاز خواهد کرد.

قاری محمد مبین یکی از مقام های ارشد طالبان در برنامه ای در تلویزیون آریانا در واکنش به این اظهارات عمران خان گفت پاکستان چنین حقی ندارد که از امارت اسلامی افغانستان بخواهد دولتی فراگیر تشکیل دهد.

وی افزود “ما چنین حقی را به هیچ کسی نخواهیم داد تا درخواست تشکیل دولتی همه شمول بدهند. آیا دولت همه شمول به این معنی است که همسایگان هر یک نمایندگانی در این جا داشته باشند و جاسوسی کنند؟”

این عضو ارشد طالبان علاوه کرد: “نظام معرفی شده همه شمول است، چه کسی آن را دوست داشته باشد چه نداشته باشد. ما آزادیم تا مثلا مانند پاکستان درباره نظام خود تصمیم گیری کنیم. ما این حق را داریم تا نظام خودمان را داشته باشیم.”

گروه طالبان ۱۶ سنبله (حدود دو هفته پیش) دولت موقت جدید را معرفی و اعضای کابینه آن را اعلام کرد که در لیست اعضای کابینه هیچ عضو غیر طالبان دیده نمی شد و علاوه بر آن اکثریت اعضا از قوم پشتون بودند.

با این حال محمد نعیم سخنگوی این گروه در قطر اعلام کرد که این دولت همه شمول است زیرا نمایندگانی از دیگر اقوام نیز در لیست اعضای کابینه حضور دارند.

احتمالا آقای محمد نعیم اشاره به «مولوی عبدالسلام حنفی» معاون رئیس الوزرای این گروه که از قوم ازبک است، و «قاری فصیح الدین» رئیس ارتش و «قاری دین محمد حنیف» سرپرست وزارت اقتصاد از قوم تاجیک، دارد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان روز شنبه هفته جاری در صفحه رسمی توییرتش نوشت پس از دیدار با رهبران کشورهای همسایه افغانستان و بویژه پس از صحبتی مفصل و طولانی با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان، گفتگوهایش با طالبان را برای تشکیل دولتی همه شمول که در آن هزاره، ازبک، تاجیک ها و دیگر اقوام سهم داشته باشند شروع کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا