سیاست

طالبان: در نخستین نشست کمیسیون سیاسی درباره بازگشت شخصیت های افغان صحبت کردیم

طالبان می گوید که نخستین نشست کمیسیون سیاسی خود را در قصر سپیدار برگزار کرده که طی آن درباره موضوعات سیاسی مختلفی به ویژه تماس با شخصیت های افغان و زمینه سازی بازگشت آنها به کشور گفت و گو کرده اند.

آژانس دولتی باختر که هم اکنون تحت اداره طالبان نشرات دارد گزارش کرده این جلسه روز گذشته (چهارشنبه ۲۱ ثور) به ریاست مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی رئیس الوزرای امارت اسلامی برگزار گردید.

در این جلسه شماری از سرپرست وزیران حکومت طالبان به شمول مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه، ملا خیرالله خیرخواه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، ملا عبدالحق وثیق سرپرست ریاست عمومی استخبارات، شیخ محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف، مولوی شهاب الدین دلاور رئیس کمیسیون تماس با شخصیت های افغان و انس حقانی عضو این کمیسیون حضور داشتند.

براساس گزارش، در این جلسه آنها روی موضوعات مختلف سیاسی به خصوص تماس با شخصیت های افغان و زمینه سازی بازگشت آنها به کشور و همچنین در رابطه با فعالیت های فرهنگی و کمک های بشری بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

‏طالبان می گوید که این نخستین نشست کمیسیون سیاسی شان پس از حاکمیت مجدد در افغانستان بوده است.

لازم به ذکر است که طالبان چندی پیش از ایجاد یک کمیسیون تحت نام «کمیسیون تماس با شخصیت های افغان» به ریاست مولوی شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم خود خبر دادند.

این کمیسیون همانطور که از نام آن پیداست موظف شده تا با رهبران سیاسی و دیگر شخصیت های با نفوذ و مطرح افغانستان که با آمدن طالبان از کشور خارج شده اند به تماس شده و آنها را متقاعد به بازگشت به افغانستان کنند.  

کمیسیون تماس با شخصیت های افغان در حالی به گفته طالبان این جلسات را برگزار می کند که آتش جنگ این روزها در کشور به ویژه در ولایات شمالی شدت یافته است.

تاکنون علاوه بر «جبهه مقاومت ملی» به رهبری احمد مسعود، چندین جبهه مسلح دیگر با آغاز حملات به مواضع طالبان اعلام وجود کرده اند.

شماری دیگر از چهره های سیاسی مطرح در نظام پیشین به شمول کریم خلیلی معاون اسبق رئیس جمهور نیز اعلام کرده اند که اگر طالبان به خواسته مشروع مردم افغانستان تمکین نکنند به گزینه نظامی علیه طالبان روی خواهند آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا