• انتشار: 11 سپتامبر 2016
  • ساعت: 10:07
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 13245
پرینت

طالبان در شورای کویته توافق به صلح با دولت افغانستان کرده است

یک مقام ارشد و سابق طالبان گفته است که این گروه در نشست شورای کویته شان توافق کرده اند تا با دولت افغانستان وارد مذاکرات صلح شوند.

آغا جان معتصم وزیر مالیه طالبان در دوران حکومتشان در گفتگویی با نیویورک تایمز گفته است که گروه طالبان اخیرا در نشست شورای رهبری کویته توافق به صلح با دولت افغانستان کرده است.

وی همچنین گفته است که دلیل اصلی این تصمیم از سوی طالبان، افزایش فشارها بر روی این گروه و تغییر در اوضاع داخلی کشور بوده است.

معتصم افزود که گروه طالبان در آخرین جلسه شان در شورای رهبری کویته در ایالت بلوچستان پاکستان تصمیم گرفت تا مذاکرات صلح را با دولت افغانستان بار دیگر احیا کند.

به گفته وی، عملی بودن احیای مذاکرات صلح با دولت افغانستان بالا است و گروه طالبان از او درخواست کرده است که میانجی گر شروع مذاکرات با دولت افغانستان باشد.

این گفته ها در حالی از سوی یک مقام ارشد طالبان مطرح می شود که پیش تر این گروه و پس از تلاش های پی هم گروه همکاری های چهارجانبه برای صلح افغانستان از اشتراک در مذاکرات صلح با دولت افغانستان خود داری کرد.

گروه همکاری های چهارجانبه که شامل افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا می باشد چندین نشست در اسلام آباد و کابل برگزار کردند تا راه کاری برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان پیدا کنند. این گروه در پایان هر جلسه اش از شورشیان طالبان و دیگر گروه های شورشی می خواست تا به مذاکرات صلح با دولت افغانستان بپیوندند.

گروه طالبان اما از اشتراک در این نشست خودداری کرد و پیش شرط هایی از جمله رفع تحریم های سازمان ملل علیه این گروه، آزادی زندانیان طالبان در بند و خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان را برای اشتراک در مذاکرات صلح مطرح کردند.

حزب اسلامی حکمتیار تنها گروهی بود که به درخواست گروه همکاری های چهارجانبه مبنی بر پیوستن تمامی گروه های شورشی به پروسه صلح جواب مثبت داد و حاضر به مذاکرات شد، که اما این گروه نیز پس از کش و قوس های فراوان همچنان توافق نامه صلح را با افغانستان نپذیرفته است و در حال مذاکرات می باشد.

شورشیان طالبان هم پس از پایان آخرین نشست گروه همکاری های چهارجانبه چندین حمله سازمان دهی شده به کشور کردند که دولت مجبور به دست کشیدن از ادامه مذاکرات صلح با این گروه شد.

آغا جان معتصم یک عضو میانه رو حکومت طالبان و عضو شورای رهبری این گروه در کویته است. وی همچنین قبلا رئیس کمیسیون سیاسی این گروه برای مدتی بوده است. در سال ۲۰۱۰ یک بار وی از سوی قصدی که به گفته خودش از سوی پاکستانی ها اجرایی شده بود از مرگ حتمی نجات یافت. او اصرار داشت تا طالبان نیز در پروسه اصلی سیاسی افغانستان اشتراک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.