سیاست

طالبان در سومین نشست منطقه یی با موضوع افغانستان در چین شرکت می کنند

یکی از سخنگویان امارت اسلامی در تویتی نوشت امیر خان متقی، وزیر امور خارجه امارت اسلامی طالبان، قرار است در سومین نشست منطقه یی در مورد افغانستان که قرار است اواخر ماه جاری میلادی در چین برگزار شود شرکت کند.

اعلام شرکت متقی در نشست منطقه یی چین پس از دیدار هفته گذشته متقی با سفیر چین در کابل و صحبت پیرامون روابط دو جانبه و آینده نشست منطقه یی پیشرو در مورد  افغانستان در چین صورت می گیرد.

حفیظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی طالبان، در دیدار متقی و سفیر چین «روابط بین چین و افغانستان، موضوعات سیاسی و اقتصادی و شرکت در نشست منطقه یی در سطح وزرا با موضوع افغانستان که قرار است آخر ماه جاری میلادی در چین برگزار شود» مورد بحث قرار گرفت.

ضیا احمد افزود امیرخان متقی در نشست منطقه یی چین در مورد افغانستان شرکت می کند و امیدوار است این نشست نتیجه خوبی برای افغانستان در پی داشته باشد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، نیز قبل از این گفته بود پکن برای میزبانی سومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان آماده می شود.

وی بر علاقه مندی چین جهت برقراری صلح و ثبات در افغانستان خبر داده بود.

قابل ذکر است اولین نشست وزرای خارجه شش کشور همسایه افغانستان شامل ایران، تاجیکستان، پاکستان، چین، ازبکستان و ترکمنستان اواخر ماه سپتامبر سال گذشته میلادی در اسلام آباد برگزار شد.

دومین نشست کشورهای همسایه افغانستان در ماه اکتبر در ایران برگزار شد که شرکت کنندگان در موضع و اعلامیه مشترک خواهان تشکیل یک دولت همه شمول در افغانستان شدند.

از سویی هم نمایندگان طالبان اکنون در نشست دیپلماسی آنتالیا در ترکیه به سر می برند و روز گذشته توماس وست نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان با امیر خان متقی وزیر امور خارجه امارت اسلامی دیدار و در مورد موضوعات سیاسی و اقتصادی گفت و گو نمود.

وست در تویتی این دیدار را سازنده خواند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا