اجتماعی

طالبان در بدخشان: کتابفروشی ها حق فروش کتاب های ضد سیاست های طالبان را ندارند

استخبارات طالبان در ولایت بدخشان از کتابفروشی ها و ناشران در این ولایت تعهد گرفته است که از این پس به هیچ عنوان حق چاپ و فروش کتاب های ضد سیاست های امارت اسلامی را ندارند.

خبرنگار رها از ولایت بدخشان می گوید که به تازگی استخبارات طالبان در این ولایت تعهدنامه ای به تمامی کتابخانه ها، کتابفروشی ها و ناشران توزیع کرده است که به اساس آن، از این پس آنها حق فروش، توزیع و یا چاپ کتاب هایی که محتوای ضد سیاست های امارت اسلامی داشته باشد را ندارند.

وی علاوه می کند که این تعهدنامه در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان توزیع شده که در آن از تمامی ناشران و کتابفروشی ها تعهد اخذ می گردد که حق فروش و چاپ کتاب که بر ضد سیاست های امارت اسلامی و یا به نحوی در طرفداری از گروه های تروریستی باشد را ندارند.

در همین حال، احمد نبیل قاضی زاده مدیر کتابفروشی قاضی زاده در ولایت بدخشان به خبرنگار رها می گوید مسئولیت کنترل بر محتوای نشر و یا فروش کتاب ها بر عهده ریاست اطلاعات و فرهنگ می باشد و نه استخبارات؛ این در حالیست که استخبارات با توزیع این تعهدنامه ها که نه تاریخ و نه شماره دارد، از حیطه وظایف خود عدول می کند.

این اخذ تعهد برای عدم توزیع و یا فروش کتاب های ضد سیاست های امارت اسلامی در حالی توزیع می گردد که یکی از خواسته های جامعه جهانی برای مشروعیت بخشی به نظام امارت، آزادی بیان شهروندان می باشد.

این در حالیست که طالبان حدود پنج روز پیش استاد فیض الله جلال استاد دانشگاه را به اتهام دیدگاه های انتقادی اش نسبت به رویکرد طالبان به مدت چهار روز بازداشت کردند.

استاد فیض الله جلال روز گذشته سه شنبه ۲۱ جدی آزاد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا