اجتماعی

طالبان در بدخشان: دو صد معتاد جمع آوری و تداوی شدند

مسئولان در مدیریت مبارزه با مواد مخدر طالبان در ولایت بدخشان می گویند که از آغاز تسلط این گروه در این ولایت تاکنون دو صد معتاد به مواد مخدر را از نقاط مختلف این ولایت بازداشت و به شفاخانه های تداوی معتادین فرستاده اند.

شفیق الله حفیظی مسئول مدیریت مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه طالبان در بدخشان می گوید که از جمله دو صد معتادی که توسط نیروهای این اداره بازداشت شده اند ۲۰ تن آنان را بانوان تشکیل می دهند.

او اضافه می کند که در حکومت گذشته افراد استفاده جو از معتادین زن سوء استفاده های نامشروع می کردند.

این اداره همچنین از بازداشت یکصد دست فروش مواد مخدر در این ولایت خبر می دهد که دوسیه های آنان به نهاد های عدلی و قضایی طالبان سپرده شده است.

آنان می گویند که در ولایت بدخشان نظر به آمارها ۴۵۰۰ معتاد وجود دارد که شامل زنان و کودکان نیز می باشند.

مسوولان این اداره تعهد می سپارند که ریشه مواد مخدر را در این ولایت خشک خواهند کرد و دیگر نخواهند گذاشت هیچ فرزند این سرزمین معتاد به مواد مخدد گردد.

مولوی عبدالحق ابوعمر قوماندان امنیه طالبان در ولایت بدخشان می گوید که ۸۰ فیصد جرایم جنایی در این ولایت به نوعی مرتبط با معتادان هستند.

وی اما می گوید که با جمع آوری این افراد سطح جرایم جنایی به شمول سرقت ها در این ولایت کاهش یافته است.

او با بیان اینکه اعتیاد یک جنگ سرد علیه جوانان افغانستان است، از ارگان های کشفی و مدیریت مبارزه با مواد مخدر می خواهد که به شکل جدی و بدون تفکیک با پدیده اعتیاد مبارزه نمایند.

در همین حال باشندگان شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان این اقدام طالبان را می ستایند اما تاکید می کنند که باید روی فروشندگان عمده و ممانعت از کشت این پدیده توجه شود.

این سخنان طالبان در حالی در بدخشان گفته می شود که در گذشته کشت کوکنار از منابع عایداتی این گروه در بدخشان بوده است.

اما با تسلط طالبان قیمت یک کیلو تریاک نیز به چهار برابر قیمت قبلی در بدخشان افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا