امنیت و جرایم

طالبان دختران را از رفتن به مکتب منع کرد

به گزارش رها، مقام‌های ولسوالی سنگچارک ولایت سرپل می گویند که طالبان از یک ماه پیش مانع رفتن دختران به مکتب گردیده ‌اند.
نقیب الله دقیق ولسوال سنگچارک گفته است طالبان به مردم هشدار دادند که بعد از این دختران شان را به مکتب نفرستند.
به گفتۀ آقای دقیق مسئولان محلی هشدار طالبان در خصوص حمله به مکاتب دخترانه را دریافتند و به همین دلیل ۱۳ باب مکاتب دخترانه و پسرانه را در شش قریه ولسوالی سنگچارک مسدود ساختند.
وی در این مورد افزود:
“بیشترازیک ماه می‌شود که شش قریه ما بدست طالبان است، طالب ها اعلان کردند و فرمان دادند که هیچ‌کس بعد از این دختران شان را به مکتب روان نکنند. برعلاوه در اینجا نقض حقوق بشری است حتی زنان را هم گفتند که دیگر بدون محرم از خانه بیرون نشوند و برای مردها هم ریش گذاشتند و هر کسی که ریش خود را بتراشد مورد پیگرد قانون آن‌ها قرار می‌گیرد.”
هرچند سخنگویان طالبان گفته اند که آنها مکاتب و شاگردان را تهدید نمی کنند اما در ولسوالی سنگچارک رفتن دختران و پسران به مکاتب ممنوع اعلان شده است.
در همین حال عبدالغفور سرپلی رئیس معارف سرپل مسدود شدن مکاتب را در این ولسوالی رد نموده می گوید:
“گزارشی که از طریق آمریت معارف سگنچارک برای ما مواصلت ورزیده گفته شده است که مکاتب بسته نشده صرف طالبان مانع رفتن دوره لیسه طبقه اناث به مکتب شده اند. چون دختران تا صنف شش اجازه دارند به مکتب بروند آنهم با وساطت بزرگان و ریش سفیدان.”
گزارش ها از بسته شدن ۱۳ باب مکتب در شش قریه و مانع رفتن دختران به مکتب در ولسوالی سنگچارک در حالی مطرح میشود که بگفته مسئولان محلی با مسدود شدن این مکاتب بیشتراز ۳ هزار شاگرد مکتب در شش قریه ولسوالی سنگچارک سرپل از درس و تعلیم محروم مانده اند.
این در حالیست که برخی منابع می گویند در صورت بی توجهی دولت در مقابله به قدرت و نفوذ روز افزون طالبان ممکن است این ولسوالی بزودی به دست طالبان سقوط کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا