اجتماعیسیاست

طالبان دختران را از رفتن به مکتب در تخار منع کردند

حسام‌الدین نظری، معاون تدریسی و سرپرست ریاست معارف ولایت تخار امروز (سه‌شنبه، دوازدهم حوت) گفت دانش‌آموزان دختر در دو مکتب «حضرت عمر» و «چایله» در ولسوالی بهارک تخار از سوی طالبان تهدید شده‌اند.

آقای نظری افزود جنگ‌جویان گروه طالبان از دانش‌آموزان صنف‌های ۷ تا ۱۲ این دو مکتب خواسته‌اند که از رفتن به مکتب خودداری کنند. آقای نظری خاطرنشان می‌سازد که بنابر تهدید طالبان دانش‌آموزان این دو مکتب دخترانه در دو روز گذشته نتوانستند برای سپری کردن امتحان حاضر شوند.

این مسوول ریاست معارف تخار یادآور شد دانش‌آموزان مکتب «بودله» در مرکز شهر تالقان نیز به تهدید مشابهی از سوی طالبان روبه‌رو شده بودند، اما پس از پادرمیانی بزرگان محل زمینۀ حضور آنان به مکتب فراهم شده است.

در همین حال، مسوولان وزارت معارف گفتند هیچ تهدیدی به گونۀ رسمی به آدرس ریاست معارف ولایت تخار از سوی طالبان فرستاده نشده است. نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف خاطرنشان می‌سازد که برخی از تهدیدهای غیررسمی که از سوی جنگ‌جویان گروه طالبان به آدرس مکتب‌ها فرستاده شده با پادرمیانی بزرگان محل برطرف شده است.

گروه طالبان نیز تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

این نخستین باری نیست که طالبان دانش‌آموزان دختر را از رفتن به مکتب منع می‌کنند. در بیشتر مناطق زیر حاکمیت این گروه، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف‌های هفت و هشت اجازۀ رفتن به مکاتب را ندارند.

با این حال، اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر همزمان با داغ شدن گفت‌وگوهای صلح مدعی شده‌اند که این گروه مانع حضور دانش‌آموزان دختر در مکتب‌ها نخواهند شد؛ ادعایی که تاکنون عملی نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا