• انتشار: 28 آگوست 2020
  • ساعت: 01:45
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 47849
پرینت

طالبان خواستار اعطای بورسیه به جوانان افغان از سوی پاکستان شدند

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحۀ توییترش نگاشت اعضای شش نفرۀ هیأت این گروه، در مورد مهاجران افغانستان، مشکلات تاجران و موانع صادرات با مقام‌های پاکستانی گفت‌وگو کرده‌اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت اعضای هیأت این گروه با مقام‌های پاکستانی در مورد آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برداشتن موانع از سر راه این گفت‌وگوها بحث کرده‌اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحۀ توییترش نگاشت اعضای شش نفرۀ هیأت این گروه، در مورد مهاجران افغانستان، مشکلات تاجران و موانع صادرات با مقام‌های پاکستانی گفت‌وگو کرده‌اند.

شاهین نوشت مقام‌های پاکستانی قول داده‌اند برای حل این چالش‌ها، به زودی گام‌های عملی را بر خواهند داشت.

شاهین در توییترش نوشت: «از مقام‌های پاکستانی خواسته شده است تا به جوانان افغان برای تحصیلات بورسیه بدهند و در مورد آزادی زندانیان افغان اقدام کنند.»

رزاق برق، نویسنده و خبرنگار پاکستانی به سلام‌وطندار گفت پاکستان به درخواست امریکا هیأت طالبان را دعوت کرده است تا اعتماد آنان را جلب و در مورد ماهیت مذاکرات بین‌الافغانی و چگونگی حل مسایل مطرح‌شده، گفت‌‎وگو کنند.

به گفتۀ آقای برق، یکی از موضوعات مهم و مورد بحث در این دیدار، عدم آزادی شش زندانی گروه طالبان بوده است. او افزود دولت پاکستان تلاش می‌کند تا طالبان با عدم آزادی این شش زندانی موافقت کنند.

این شش زندانی، افرادی اند که متهم به کشتن سربازان فرانسوی و استرالیایی در افغانستان می باشند و این کشورها با آزادی این افراد مخالفت کرده‌اند.

او می‌گوید، این گفت‌وگوها به ریاست حامد حافظ، رئیس استخبارات پاکستان (آی‌اس‌آی)  پشت درهای بسته انجام شده است.

یافته‌های این خبرنگار پاکستانی نشان می‌دهد که ۲۲ نیروی کوماندو و خلبان حکومت افغانستان که پیش از این توسط طالبان اسیر شده بودند، اکنون در شهر کوهات پاکستان زندانی اند. او گفت طالبان این ادعا را رد کرده و گفته‌اند این شمار از زندانیان دولت افغانستان در خاک این کشور نگهداری می‌شوند.

به گفتۀ آقای برق، شش عضو هیأت طالبان از سه روز به این‌سو سرگرم گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی اند و مشخص نیست دیدار آنان چه زمانی پایان می‌‎یابد و نتیجۀ این گفت‌وگوها چه خواهد بود.

بحث روی رهایی شش زندانی گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان از نزد این گروه در حالی مطرح می‌شود که صبح روز گذشته عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی گفت گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به احتمال زیاد هفته آینده آغاز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.