• انتشار: 28 فوریه 2021
  • ساعت: 11:30
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 54782
پرینت

طالبان خواستار آزادی زندانیان باقی مانده خود شدند

گروه طالبان، گفته است رهایی زندانیان باقی‌مانده و حذف نام اعضای رهبری این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، از موارد مهم توافق‌نامه‌ی قطر بوده که تا کنون عملی نشده است.

همزمان با یک‌سالگی امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان دولت امریکا و گروه طالبان، این گروه خواهان رهایی زندانیان باقی‌مانده و حذف نام اعضای رهبری‌اش از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده است.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۱۰ حوت)، از سوی گروه طالبان به مناسبت یک‌سالگی امضای توافق‌نامه‌ی قطر منتشر شده، آمده است طالبان به تمام محتویات این توافق‌نامه، متعهد بوده و دولت امریکا نیز باید در این زمینه پابند باشد.

گروه طالبان، گفته است رهایی زندانیان باقی‌مانده و حذف نام اعضای رهبری این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، از موارد مهم توافق‌نامه‌ی قطر بوده که تا کنون عملی نشده است.

در اعلامیه آمده است که تطبیق توافق‌نامه‌ی قطر، راه عملی را برای برقراری امنیت در افغانستان هموار می‌کند و اگر برای راه‌های بدیل تلاش شود، نتیجه‌ی آن از همین اکنون به ناکامی محکوم است.

گروه طالبان، گفته است که با وجود برخی کمبودی‌ها، اما باز هم توافق‌نامه‌ی قطر به سمت مثبتی در حرکت است.

در اعلامیه آمده است: «بخش زیادی از نیروهای خارجی، افغانستان را ترک کرده‌اند و نیروهای باقی‌مانده نیز باید در زمان تعیین‌شده این کشور را ترک کنند.»

گروه طالبان، گفته است که کشور قطر، شورای امنیت و تمام کشورها و ناظران بین‌المللی‌ای که در مراسم امضای توافق‌نامه قطر اشتراک داشتند، مسئولیت تطبیق کامل این توافق‌نامه را به عهده دارند و باید در این زمینه کار کنند.

توافق‌نامه‌ی قطر، درست یک سال پیش، در دهم حوت میان امریکا و طالبان به امضا رسید. افزایش خشونت‌ها، عدم قطع رابطه با سایر گروه‌های تروریستی و عدم پابندی به گفت‌وگوهای صلح از سوی طالبان، سبب شد تا دولت جدید امریکا به رهبری جو بایدن، توافق‌نامه‌ی قطر را مورد بررسی قرار دهد.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفته است که می‌تواند جدول خروج سربازان امریکایی از افغانستان در ماه می سال روان میلادی را کنار بگذارد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز، گفته است که خروج عجولانه از افغانستان نگران‌کننده است و سبب قوت گرفتن گروه‌های تروریستی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.