اقتصاد

طالبان خرید و فروش اسعار خارجی را در بدخشان منع کردند

صبح امروز (دوشنبه ۲۹ قوس) خرید و فروش اسعار خارجی به خصوص دالر آمریکایی بر اساس حکم مولوی عبدالغنی فایق والی طالبان در دخشان در بازارهای ولایت بدخشان ممنوع اعلام شد.

مطابق به این حکم نهاد های استخباراتی موظف اند تا از این دستور نظارت نموده و متخلفین را مجازات نمایند.

معزالدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در این ولایت هدف از منع شدن معاملات بر اساس اسعار خارجی را جلوگیری از احتکار و تثبیت قیمت مواد اولیه بیان می کند.

به گفته وی، قوماندانی امنیه، ریاست استخبارات، ریاست شاروالی و ریاست اطلاعات و فرهنگ موظف گردیده اند که از تطبیق این حکم نظارت کنند.

آقای احمدی می گوید با تاجران و یا اشخاصی که این حکم را نادیده می گیرند برخورد قانونی صورت گرفته و به ارگان های عدلی و قضایی معرفی می شوند.

در همین حال تعدادی از تاجران و صرافان در ولایت بدخشان می گویند که این حکم طالبان برای تثبیت قیمت دالر و مواد اولیه تاثیر گذار نیست، زیرا افغانستان یک کشور خود کفا نبوده و تمام موادهای ضروری از خارج کشور خریداری می شود.

آنان می گویند معاملات داخلی در بدخشان بر اساس پول افغانی است، اما مشکل اساسی و معاملات تاجران در خارج از کشور است که تمام مواد بر اساس دالر خریداری می شود.

ریاست  شهرداری فیض آباد نیز عصر روز گذشته طی جدول برای  ۳۱ قلم مواد سوختی  و ارتزاقی در این ولایت قیمت تعیین نمود.

مسئولین شهرداری فیض آباد می گویند که از صبح امروز کمیته متشکل از نهادهای ذیربط موظف شده اند تا از این نرخنامه در بازار نظارت نموده، و با آن دسته از تاجران که مفاد این نرخ نامه را نادیده می گیرند و اجناس را گرانتر بفروش می رسانند، مبلغ ۸۰۰۰ افغانی جریمه و برای مدت یک هفته دکان هایشان تعطیل شود.

صبح امروز نرخ یک دالر آمریکایی ۱۰۶ افغانی در بازار بدخشان به فروش می رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا