• انتشار: 9 سپتامبر 2020
  • ساعت: 12:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48270
پرینت
واکنش ها به حمله بر امرالله صالح

طالبان حمله به صالح را رد کرد/حمله به صالح حمله به جمهوریت است

ارگ ریاست‌جمهوری و اتحادیه اروپا حمله امروز به معاون اول رئیس جمهور غنی را کار دشمنان صلح و رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز آن را نشان‌دهنده‌ی ضعف دشمن خوانده است.

حمله‌ی صبح امروز بر کاروان موترهای امرالله صالح، معاون اول رییس‌جمهور واکنش‌هایی را در پی داشته است.

ارگ ریاست‌جمهوری و اتحادیه اروپا این حمله را کار دشمنان صلح و رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز آن را نشان‌دهنده‌ی ضعف دشمن خوانده است.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست‌جمهوری امروز (چهارشنبه، ۱۹ سنبله) در رشته‌تویتی نوشت: «بدون شک، این حمله و سایر حمله‌های پسین، کار دشمنان صلح و ثبات است که پیوسته به خشونت‌های‌شان در برابر دولت و ملت افغانستان ادامه می‌دهند.»

آقای صدیقی هرچند از گروه خاصی نام نبرده است، اما ظاهرا اشاره‌ی او به حملات اخیر گروه طالبان است که در آستانه‌ی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است.

صدیقی در عین حال گفته است امرالله صالح از «سلامتی کامل» برخوردار است، اما شماری از شهروندان کابل در نتیجه‌ی حمله‌ی تروریستی بر جان آقای صالح، کشته و یا زخمی شده‌اند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز حمله بر امرالله صالح را محکوم کرده و آن‌را «بزدلانه و تروریستی» خوانده است. طبق اعلامیه سپیدار، آقای عبدالله همچنان خواستار تحقیق این حمله به‌گونه‌ی «جدی» شده است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی تأکید کرده است این چنین حملاتی نشان‌دهنده‌ی ضعف و ناتوانی دشمنان زبون قسم‌خورده‌ی افغانستان است.

در اعلامیه آمده است: «روی‌کرد حذف فیزیکی در مرحله‌ای که در تلاش یافتن صلح باعزت و پایدار در کشور هستیم، به هیچ صورت قابل قبول و توجیه نمی‌باشد.»

اتحادیه اروپا نیز حمله بر امرالله صالح را محکوم کرده و آن‌را حمله بر جمهوری دانسته است. اتحادیه اروپا همچنان این حمله را «ناجوان‌مردانه» و کار دشمنان صلح» دانسته است.

براساس معلومات پولیس کابل، حمله بر کاروان موترهای امرالله صالح حوالی ساعت ۷:۳۵ دقیقه‌ی صبح امروز در ساحه‌ی چهارراهی سابقه‌ی تایمنی در مربوطات حوزه‌ی چهارم امنیتی شهر کابل رخ داده است.

خود آقای صالح نیز در یک پیام ویدیویی گفته است حمله بر کاروان او گذشته از جماعت‌خانه‌ی اسماعلیه در چهارراهی سابقه‌ی تایمنی صورت گرفته است.

منابع رسمی تا کنون در مورد نوع حمله چیزی نگفته‌اند. وزارت داخله، کشته شدن دو نفر و زخمی شدن ۱۲ نفر را در این حمله تأیید کرده است. این آمار ابتدایی است.

فرد یا گروهی تا کنون به گونه‌ی رسمی مسئولیت این حمله برا بر عهده نگرفته است. گروه طالبان دست‌داشتن در این حمله را رد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.