• انتشار: 1 سپتامبر 2020
  • ساعت: 10:18
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 47959
پرینت

طالبان: حملات موشکی به پایگاه های امریکا در هلمند را بررسی می کنیم

پایگاه نظامی بسشن در هلمند که یکی از پایگاه‌های مهم نیروهای خارجی در افغانستان است، در اواخر ماه جولای گواه پرتاب چندین موشک از سوی طالبان بود .

پایگاه نظامی بسشن در هلمند که یکی از پایگاه‌های مهم نیروهای خارجی در افغانستان است، در اواخر ماه جولای شاهد پرتاب چندین موشک از سوی طالبان بود .

گروه طالبان می‌گوید حملات موشکی را بر دو پایگاه نظامی آمریکا در هلمند بررسی می‌کند. در حالی که روزنامه نیویورک تایمز از زبان برخی از مقامات آمریکا گزارش داد طالبان بر خلاف توافق‌نامه بر دو پایگاه در هلمند چندین موشک شلیک کرده اند، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان می‌گوید به اعضای این گروه دستور داده شده است به امریکایی ها حمله نکنند.

پایگاه نظامی بسشن در هلمند که یکی از پایگاه‌های مهم نیروهای خارجی در افغانستان است، در اواخر ماه جولای گواه پرتاب چندین موشک از سوی طالبان بود .

 گزارش مربوط به این رویداد از سوی روزنامه نیویورک تایمز از زبان برخی از مقام‌های امریکایی پخش شده است.

بربنیاد این گزارش، یکی دیگر از پایگاه‌های هوایی در فاصله هشتاد کیلومتری پایگاه بسشن که نیروهای خارجی در آن حضور دارند نیز گواه پرتاب موشک‌ها از سوی طالبان بوده است.

در این حملات طالبان بر دو پایگاهی که در آن نیروهای امریکایی مستقر بوده اند، به کسی آسیب نرسیده است، اما چرا نیروهای آمریکا یک ماه پس از این حمله‌ها، این رویدادها را رسانه‌یی ساختند؟

مقام‌های آمریکا این حمله‌های طالبان را نقض آشکار توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان گفته اند، اما سخنگوی طالبان به طلوع نیوز می‌گوید که در حال بررسی چگونگی این حمله‌ها هستند.

وزارت دفاع ملی می‌گوید نیروهای آمریکا بربنیاد توافق دوحه تا اکنون از پنج پایگاه نظامی در ولایت های هلمند، غزنی، پکتیا و ننگرهار بیرون شده اند.

ماموریت پشتیبانی قاطع در بارۀ این حمله‌های طالبان چیزی نمی‌گویند، اما حکومت افغانستان نیز طالبان را از بهر افزایش خشونت‌ها متهم می‌سازد.

ازسوی دیگر دبیر کل سازمان ملل متحد در واپسین گزارش این سازمان در بارۀ افغانستان از تمامی طرف‌ها می‌خواهد که از راه گفت‌وگوها به یک توافق برسند. 

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: «از تمامی طرف‌ها می‌خواهم که با یک روحیه تعهد و سازش برای یک راه حل همیشگی و روند جامع به توافق برسند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.