• انتشار: 17 آگوست 2020
  • ساعت: 11:50
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 47292
پرینت
همزمان با مانور نظامی قوای مسلح در امتداد خط دیورند

طالبان حملات خود به ولسوالی های کابل را افزایش داده اند

مانور نظامی قوای مسلح در ولایات همجوار با خط دیورند در حالی انجام می شود که طالبان حملات تهاجمی خود به ولسوالی های کابل و ولایات همجوار با شمال کابل را افزایش داده سبب نگرانی مردم شده اند.

ارودی ملی یکشنبه در امتداد خط دیورند، در ولسوالی سپین بولدک ولایت کندهار، مانور نظامی انجام داد.

این نیروها از چرخبال‌ها، تانک‌ها، وسایط زرهی و جنگ‌افزارهای سنگین کار گرفتند و توان هوایی و زمینی شان را به رخ کشیدند.

جنرال یاسین ضیا، لوی درستیز قوای مسلح هنگام دیدار از این تمرینات نظامی به نیروهای ارتش دستور داد به هرگونه تجاوز بر قلمرو کشور پاسخ بدهند.

وی افزود: «این بار تطبیقات است به‌خاطر این‌که ما بفهمیم مشکلات ما در کجاست… ما نقاط قوت خود را برای دفاع از این سرزمین تقویه می‌کنیم.»

این تمرینات نظامی چند هفته پس از آن انجام می‌شود که حکومت افغانستان از کشته و زخمی شدن نزدیک به صد تن در حمله‌های موشکی نظامیان پاکستانی بر سپین بولدک خبر داده بود.

روز شنبه نیز نیروهای ارتش در ولسوالی گوشتۀ ننگرهار در نزدیک خط دیورند چنین رزمایش‌ها را اجرا کردند. ولسوالی گوشته بارها گواۀ موشک پراگنی‌های نظامیان پاکستانی بوده‌‎است.

رهبری این مانورهای نظامی را یاسین ضیا لوی درستیز قوای مسلح برعهده دارد. یاسین ضیا به تازگی به این سمت گماشته شده است. انتظار می‌رفت که با معرفی ضیا به فرماندهی اردو وضعیت در ولسوالی‌های شمال کابل بهبود یابد.

ولسوالی‌های شکردره، فرزه، کلکان و قرباغ گواه حملات مسلحانه طالبان بوده است. نا امنی در این ولسوالی‌ها نگرانی شهروندان کابل را برانگیخته است.

به تازگی فوزیه کوفی عضو هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح در شمال کابل آماج حمله مسلحانه قرار گرفت و زخم برداشت.

مأموران دولتی ولایات پروان، کاپیسا و پنجشیر که روزانه در رفت‌وآمد از ولسوالی‌های کابل هستند، با نگرانی به وظایف‌شان می‌روند.

چندی پیش مأموران ستره محکمه، قوماندانی امنیه ولایت کاپیسا و سربازان پولیس و اردو در مسیر پروان- کابل مورد حمله قرار گرفته بودند.  

اکنون، مانورهای نظامی یاسین ضیا با انتقادهایی روبرو شده است. مردم انتظار داشتند که ضیا که باشندۀ اصلی کوهدامن است، به تأمین امنیت زادگاهش می‌پرداخت و سپس به مسایل دیگر اهتمام می‌ورزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.