• انتشار: 20 آوریل 2018
  • ساعت: 11:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27629
پرینت

طالبان: حملات اخیر تنها یک «سرفیلمی» برای حملات بهاری بوده است

جنگجویان گروه طالبان با اشاره به افزایش فعالیت های اخیرشان در جای جای کشور، آنها را به عنوان یک «سرفیلمی» برای آغاز حملات بهاری شان در ماه های گرم سال تشبیه کرده اند.

جنگجویان طالبان معمولا فعالیت های اصلی شان را از اواسط ماه ثور همزمان با شروع ماه های گرم آغاز می کنند. اما این بار ظاهرا موقعیت بهتری نسبت به سال های گذشته دارند، زیرا مناطق بیشتری را هم اکنون تحت کنترل خود دارند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه در گفتگو با «دیلی تایمز» گفته است: «ما بزودی عملیات بهاری خود را شروع می کنیم. ما به محض اینکه جنگجویان مان توانستند در مناطق سردسیر شب ها بیرون بمانند، فعالیت هایمان را شروع می کنیم. »

این جنگجویان سال گذشته عملیات بهاری شان را در تاریخ هفتم ماه ثور (۲۸ آپریل) آغاز کرده و آن را به نام «ملا اختر منصور» رهبر کشته شده شان پس از ملا محمد عمر نامگذاری کردند. با این وجود، این زمستان، با وجود افزایش شمار سربازان خارجی و حملات هوایی نیروهای ناتو، افغانستان شاهد حملات مرگباری از سوی این گروه بوده است.

ذبیح الله مجاهد اما این حملات مرگبار را تنها به عنوان یک «سرفیلمی» برای حملات اصلی شان طی چند روز آینده معرفی می کند.

برای مثال، این گروه روز چهارشنبه هفته جاری، جنرال «جانان ماما» فرمانده قطعه واکنش سریع پولیس سرحدی ولایت کندهار را به همراه سه تن از محافظانش در یک حمله انفجاری به شهادت رساندند. آنها، جنرال جانان ماما را یکی از دارایی های اصلی دولت و نیروهای خارجی در جنوب افغانستان عنوان کردند.

همچنین یک هفته پیش، آنها ولسوالی خواجه عمری در ولایت غزنی را برای چند ساعتی به تصرف خود در آوردند، و «علی شمس دوست» ولسوال آن و چندین مقام دیگر این ولسوالی را به شهادت رسیدند.

طالبان می گویند که تمرکز اصلی شان بر مناطق جنوبی کشور است؛ جایی که «ابراهیم صدر» رئیس کمیسیون نظامی شان مسئولیت رهبری این جنگجویان را بر عهده دارد. «عبدالمنان آخوند» والی نام نهاد این گروه برای ولایت هلمند نیز یکتن از چهره های با نفوذ و تاثیرگذار برای تصرفات شان در جنوب کشور می باشد.

براساس منابع طالبان، «ملا یونس» یک فرمانده ارشد این گروه، مسئولیت نظامی آنان را در شمال و شرق کشور بر عهده دارد. سراج الدین حقانی معاون این گروه نیز مسئولیت نظامی و دیگر امورات کلی طالبان در کل کشور را بر عهده دارد. وی به تازگی در یک پیام صوتی، هر گونه خلل و سازش در آنچه او «جهاد» می خواند، را در فعالیت های جنگجویان این گروه رد کرد.

نظامیان آمریکایی به تازگی در یک گزارش گفتند طالبان امسال در حالی قصد دارند که حملات شان را آغاز کنند، که کنترل نیروهای امنیتی افغانستان بر اراضی کشور کمتر شده است.

بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا برای بازسازی افغانستان (اداره سیگار) نیز می گوید که ماموریت حمایت قاطع ناتو شناسایی کرده است که طالبان در ولایات جنوبی کشور(برای مثال چهار ولسوالی از شش ولسوالی ولایت ارزگان، و ۹ ولسوالی از ۱۴ ولسوالی ولایت هلمند) کنترل و نفوذی بیشتری دارند.

استراتژی جدید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که استفاده از زور تمرکز اصلی آن بود، به نظر می رسد در تضعیف طالبان ناکام بوده است. اداره سیگار در گزارش ربع وار اخیر خود نوشته که کنترل و یا نفوذ طالبان بر اراضی افغانستان از سال ۲۰۱۵ تاکنون دو برابر شده است، و نفوذ و کنترل نیروهای دولتی بر ولسوالی ها نیز ۲۰ فیصد کاهش یافته است.

در همین حال این گروه تمامی ابتکارات منطقه ای برای کشاندن آنها را به میز مذاکرات بدلیل ذکر نشدن خروج نیروهای خارجی در آن ابتکارات، بی اعتبار خوانده و از اشتراک در آنها خودداری کرده است. آنها اصلی ترین دلیل خود برای جنگ را حضور نیروهای خارجی در کشور می دانند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور چندی پیش در جریان دومین نشست «روند کابل» پیشنهادی بدون قید و شرط برای صلح به این گروه ارائه کرد، اما ظاهرا باز هم این پیشنهاد بدون قید و شرط با معیارات طالبان که خروج کامل نیروهای خارجی از شروط اصلی آنان برای صلح است، همخوانی نداشت.

پاکستانی ها بر این باورند که آقای غنی نمی تواند به طور علنی درباره نیروهای خارجی صحبت کند، زیرا آمریکایی ها این طور نمی خواهند.

گرچه دومین نشست روند کابل توانست حمایت تمامی جناح ها را جلب کند، اما طالبان به آن اهمیتی قایل نشدند. همین طور کنفرانس تاشکند برای افغانستان نیز شاهد چنین موردی بود، زیرا به مسئله ی اصلی طالبان نپرداخت.

تصور بر این بود که کنفرانس تاشکند برای افغانستان که ماه گذشته برگزار شد، در تعقیب نشست روند کابل است. «شوکت میرزایوف» رئیس جمهور ازبکستان قصد داشت با برگزاری این نشست هم دل آمریکایی ها و هم دل روسیه را به دست آورد، ولی او هم نتوانست درباره مسایل بنیادی صحبت کند. اما پیشنهاد او برای میزبانی مذاکرات مستقیم دولت افغانستان با گروه طالبان، یکی از قدم های مثبت در این راستا بود. طالبان اما از هر گونه گفتگوی رو در رو با دولت افغانستان خودداری کرده و می گوید که در وهله اول به دنبال گفتگوی مستقیم با آمریکا است.

این گروه این هفته نیز به درخواست آقای غنی برای ثبت نام شان در مراکز ثبت نام رای دهندگان انتخاباتی، جواب رد داده و گفتند که هیچ چیز تحت اشغال خارجی ها در افغانستان مشروعیت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.